ECO SKARGA
2023-06-15 10:53:18
5 czerwca w Światowy Dzień Ochrony Środowiska odbył się w LO im. Piotra Skargi EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY, dofinansowany w kwocie 30 tysięcy złotych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
– Jest to chwila, w której każdy z nas może zatrzymać się, odetchnąć i cieszyć się otaczającym światem – powiedziała dyr. Anna Majewska i powołując się na słowa Romy Ligockiej dodała: – “Piękno świata jest nam wszystkim jednakowo ofiarowane i dostępne. A jednak tak wielu nie potrafi go zobaczyć ani przeżyć”.
Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty, napisała w liście skierowanym do dyr. Majewskiej: “Przedsięwzięcie pod nazwą “Ekologiczny piknik rodzinny” to ważne wydarzenie w drodze do przyjaznego i godnego traktowania naszej ziemi. Ogromnie cieszy, że podejmujecie Państwo działania dotyczące zagadnień, od których zależy wiedza, świadomość i przyszłość młodych ludzi w tym ważnym aspekcie”.
A jak był ważny, świadczy i rozmach, z jakim przygotowano piknik, i ilość jego uczestników oraz mnogość stoisk. Pierwsza jego część miała miejsce w hali sportowej, gdzie nagrodzono zwycięzców konkursów ekologicznych i gdzie licznie zgromadzona widownia wysłuchała minikoncertu MUZYCZNE INSPIRACJE – Z NATURĄ W TLE – piosenek nawiązujących do przyrody, a śpiewali: Karolina Fabisiak, Anna Jaworska, Vanessa Gosiewska, Mateusz Włodarczyk i śpiewający nauczyciel, chętnie słuchany, Rafał Chmielewski. Sala była też miejscem spotkania młodzieży z instruktorem kulturystyki, sportów walki i samoobrony Sebastianem Wiśniewskim.
Stoiska ekologiczne rozłożyły się i w szkole, i na boisku. Budziły duże zainteresowanie, jak STREFA RELAKSU na świeżym powietrzu przed budynkiem LO. To o niej powiedziała dyr. Anna Majewska: – Mam nadzieję, że miejsce to pozwoli na relaks i będzie miało na naszą młodzież bardzo pozytywny wpływ.
– Tak, siedzimy w strefie relaksu, gdzie możemy odpocząć między lekcjami i spędzić czas na świeżym powietrzu z koleżankami i kolegami. Taką możliwość odpoczynku i relaksu będziemy mieć do końca roku szkolnego. Mamy przy leżakach książki z naszej biblioteki, więc można sobie również poczytać coś fajnego. Czy ktoś przysiadł? Tak, nauczyciele też siadają – każdy może się przysiąść i odpocząć – powiedziały TYGODNIKOWI uczennice odpoczywające w strefie relaksu.
Teraz do GALERII ECO SKARGA, w której stoisko z eco biżuterią wykonaną przez uczniów SKARGI, np. ciekawy naszyjnik z kapsli butelkowych, oraz kącik zdrowej żywności i dań wegetariańskich, przygotowany pod kierunkiem p. Anny Nieścior. Tu sałatki, tortille z pastą i łososiem, też ciasto, ciasteczka, I tort ze świeżymi owocami.
– Co najbardziej smakuje? – pytam przy stole zapełnionym buteleczkami i kubkami. – Jest zaciekawienie sokami, a mamy jeszcze jogurty i jabłka – informują mnie dwie Julki, Piecychna i Piwowarczyk.
Przedstawicielka firmy EDUKACJA EKOLOGICZNA z Łodzi:
– Strefa rodzinnego pikniku ekologicznego sfinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. No i właśnie szkoła wybrała naszą firmę do realizacji tego przedsięwzięcia. Zajmujemy się już około 10 lat organizacją tego typu eventów, stricte są to pikniki ekologiczne, warsztaty ekologiczne dla szkół, dla gmin. Częstujemy ciasteczkami ekologicznymi, ale to nie one są naszą atrakcją. Mamy stół multimedialny z grami dotyczącymi ekologii; proponujemy zabawę w mistrza recyklingu, można sprawdzić swoją wiedzę na temat tego, czy dobrze sobie radzimy z segregacją odpadów. Kolejne stanowisko… tworzymy biżuterię z bawełnianej włóczki i to jest inspiracją do przerobienia starych ubrań na włóczkę właśnie, z której można wytwarzać biżuterię, breloczki, smyczki, dywaniki, nawet koszyki na zabawki. I kolejne stanowisko… sadzimy bluszcz, malujemy doniczki ceramiczne, potem zabieramy to wszystko do domu. A dlaczego bluszcz? Bo on przez organizację NASA został wpisany na listę roślin, które warto mieć w domu; to naturalne oczyszczacze powietrza, które pomagają nam w walce ze smogiem. Łatwy w uprawie, każdy sobie z nim poradzi. No i stanowisko z naturalnymi środkami czystości. Tworzymy takie musujące kule udrażniające rury – z sody i kwasku.
Przy czyścidełkach zauważam Anielkę i Dominikę, wytwarzające własnoręcznie produkt do higieny urządzeń łazienkowych, sanitarnych.
Rowery produkujące prąd to również oferta zaproszonej na piknik firmy. Jest okazja do ścigania się przy tym rowerowym stoisku, wykorzystania siły mięśni nóg, bo żeby utrzymać równomiernie wszystkie zapalone żarówki należy na tymże rowerze nieźle pedałować. – Tak uczymy szanować energię elektryczną – objaśnia moja przewodniczka po stoiskach firmy EDUKACJA EKOLOGICZNA, pani Paulina.
Nadleśnictwo Pułtusk zanotowało swoją obecność na pikniku wystawką starych narzędzi leśniczych, np. piły ręcznej, którą uczniowie, szczególnie podstawówek, cięli dość grube konary. Nie zabrakło stanowisk Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i… WENECJI PUŁTUSK. – Nasze stoisko? Pokazujemy, między innymi, że sport i naukę można łączyć. Jesteśmy sportowcami, ale też chemikami i poprzez tak piękne pikniki ekologiczne chcemy zademonstrować uczniom, w jaki sposób funkcjonuje oczyszczanie ścieków, chcemy też zademonstrować proces szybkiej korozji, czyli, np. dlaczego łodzie na morzu rdzewieją – informuje mnie Bartłomiej Wasążnik, prezes WENECJI PUŁTUSK.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się kramik z kremami – do twarzy i pod oczy. Przy nim chemiczka, p. Danuta Pawlak. – Co my tu mamy? Przede wszystkim mamy dzięki uprzejmości pani Justyny Badetko, apteka BIOS; wszystkie te odczynniki farmaceutyczne są bardzo drogie i szkoły jest absolutnie na nie nie stać. Mamy więc za darmo eko bazę, cremobazę, a szkoła ufundowała kwas hialuronowy czy witaminę C. Zrobiłyśmy kosmetyki ekologiczne, czyli bez konserwantów, dla alergików, ale o bardzo dobrej wchłanialności. Przygotowałam, wraz z uczniami, 150 sztuk tych specyfików.
Opuszczam rozbrzmiewające gwarem boisko szkolne, dziękuję za towarzystwo wicedyrektor Beacie Czerniakowskiej – Koc, a dyr. Annie Majewskiej za zaproszenia na piknik, ciekawe wydarzenie.
Relacja i zdjęcia GRAŻYNA MARIA DZIERŻANOWSKA