pultuszczak

Facebook
DUMA NAS ROZPIERA

2022-10-25 5:20:51

19 października w murach naszej szkoły miała miejsce niezwykła, dostojna uroczystość. W poczet uczniów pułtuskiej KLAUDYNY zostało włączonych 54 uczniów

Duma rozpiera RODZICÓW, DZIECI i NAUCZYCIELI, gdyż piękny występ był wymowny i podkreślał siłę i moc szkolnej społeczności – taki wpis pojawił się na FB PSP im. Klaudyny Potockiej. “TP” postanowił iść tym śladem i poprosił nową zastępcę nowo powołanego dyrektora Kamila Grabowskiego, Annę Latek, o informację na temat ślubowania klas pierwszych i nauki pierwszaków w roku szk. 2022/`23

Pierwszoklasistom, w tym ważnym dniu, towarzyszyli nauczyciele, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz goście – zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski; dyrektor Muzeum Regionalnego Andrzej Popowicz; prezes i przewodnicząca nauczycielskich związków zawodowych: Maria Korbal i Jolanta Siejbik oraz przewodnicząca Rady Rodziców Marta Tyszkiewicz- Wymysłowska.
Zanim nastąpiło ślubowanie i pasowanie, uczniowie zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności podczas występu artystycznego, który przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Interesujący scenariusz autorstwa Joanny Malik – Malickiej, bogaty w symbolikę, zawierał ważne treści dotyczące znajomości historii szkoły, wiedzy o patronce i wartości życiowych: przyjaźni, empatii, honoru i uczciwości, szacunku i kultury osobistej, które są dla szkoły priorytetem w pracy wychowawczej.

W pewnym momencie dzieci słowami piosenki pytały: “: Bo co może, co może mały człowiek ? Może pani, a może pan podpowie, my zgodzimy się z tym”.

” Mały człowiek” powinien być koleżeński, uczciwy, uśmiechnięty, szanować tradycję…

We współczesnym świecie owe wartości są często marginalizowane. Szkoła pragnie im przywrócić należne miejsce.

Po występie, który był pewnego rodzaju próbą gotowości do wstąpienia w poczet szkolnej społeczności, nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Tu zwróćmy uwagę na rolę symboliki uroczystości, więc na to, że: rodzice wprowadzają dzieci na scenę w takt marsza (powierzenie dzieci szkole); że w tle sceny znajduje się baner z widokiem Pułtuska (podkreślenie związku z rodzinnym miastem) i portret patronki / szkolny mundurek (pamięć, szacunek dla tradycji); że nastąpiło zawiązanie kręgu przez uczniów, nauczycieli, rodziców (współpraca w nauczaniu i wychowaniu).

Tekst ślubowania? Ten odczytała wicedyrektor Anna Latek. Pierwszoklasiści ślubowali m.in., że będą starali się sumiennie pracować, rozwijać swoje uzdolnienia, dbać o dobre imię szkoły, roztaczać wokół siebie dobro i radość.

Po ślubowaniu symbolicznego pasowania na ucznia dokonał dyr. Kamil Grabowski, zaś wychowawczynie przypięły swoim uczniom tarcze z wizerunkiem patronki. Wicedyrektor Latek podkreśliła, że ślubowanie złożone przez uczniów jest obietnicą, zobowiązaniem, w wykonaniu którego będą ich wspierać rodzice i nauczyciele.

Po części oficjalnej odbyła się wspólna, pełna atrakcji, zabawa przygotowana przez rodziców.

***

W roku szkolnym 2022 / `23 uczy się w dwóch klasach 54 pierwszoklasistów. Opieką dydaktyczno – wychowawczą otaczają dzieci wychowawczynie: Joanna Malik – Malicka

i Sylwia Befinger. Oprócz zajęć dydaktyczno- wychowawczych, przewidzianych programem nauczania, uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach szachów, robotyki, judo, chóru szkolnego. Systematycznie, w miarę możliwości, szkoła poszerzać będzie ofertę zajęć.

Podała GMD, zdjęcia Photo &Video SLK Production

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *