pultuszczak

Facebook
Dajemy im radość życia

2023-01-19 9:34:24

Rok w SENIOR PLUS

Z Beatą Kowalska – kierowniczką pułtuskiego dziennego domu SENIOR PLUS, spotkałam się w pierwszych dniach stycznia, by podsumować miniony rok. Nie od dziś wiadomo, że nasi seniorzy mają pokłady dobrej energii, entuzjazmu i siły do działania, którymi mogliby się podzielić z niejednym przedstawicielem młodego pokolenia. Dużo robią, jeżdżą na wycieczki, chodzą na wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, przygotowują brawurowe występy artystyczne, codziennie uczestniczą w zajęciach, organizują zabawy i potańcówki. Pani kierownik, odkąd objęła stanowisko w sierpniu 2021 roku, nie ma ani chwili na nudę. W nowej roli odnalazła się szybko. Bez kłopotów i zgrzytów w relacjach międzyludzkich się nie obyło, co jest normalne w kilkudziesięcioosobowej grupie starszych osób, mających swoje przyzwyczajenia, charaktery, humory. Jak mówi Beata Kowalska,  w takich sytuacjach bardzo pomagają spotkania i rozmowy, zarówno grupowe jak  i indywidualne z podopiecznymi, którzy chętnie mówią o swoich problemach i niepokojach. Obecnie jest ich 26. Pobyt w dziennym domu jest płatny, a opłaty naliczane indywidualnie, procentowo od dochodu emeryta.

SENIOR PLUS jest sposobem na nudę, bezczynność, smutek. Podopieczni domu uczestniczą w zajęciach manualnych – rysują, malują, przygotowują okolicznościowe dekoracje i stroiki. Są też różnego rodzaju  zajęcia tematyczne, kulinarne, muzykoterapia i fizykoterapia (w tym roku 30 godzin tygodniowo).

– Dajemy tym ludziom radość życia, staramy się by byli aktywni i czuli się potrzebni – powiedziała Tygodnikowi Beata Kowalska.

W minionym roku podopieczni z Senior PLUS zdobyli dofinansowanie i zrealizowali projekt organizacji zieleni wokół budynku dziennego domu. Grupa liderów, wraz z innymi,  przygotowała podłoże i posadziła rośliny w przydomowym ogrodzie.

Podopieczni domu wzięli także udział w projekcie fundacji ART HEART Trzecia młodość, radość dostojnych lat, a więc warsztatach psychologicznych, informatycznych, zajęciach tanecznych. Przygotowali również spektakl teatralny “Czas nas uczy pogody”.

Pożegnanie lata, rejsy gondolami, wspólne grillowanie, wycieczka na Mazury, andrzejki, sylwester – kolejne wydarzenia i imprezy można by wymieniać bez końca. I to jest życie pełną piersią!

Kierownik Domu SENIOR PLUS Beata Kowalska wraz z pracownikami i podopiecznymi dziękuje za wsparcie firmom ISBUD, BUDOMUR, UNI – BUD Tomasza Paradowskiego, firmie POLMLEK z niezawodnym panem Andrzejem Grabowskim.

Plany na ten rok? Znów barwne i bogate, w wśród nich kolejna wycieczka i dzień rodzin – spotkanie integracyjne. A Tygodnik liczy, że będzie zapraszany, bo od seniorów zawsze wychodzi się z nową energią i  w dobrym humorze.

 

ED

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *