pultuszczak
Budżet ostrożny

2021-01-27 1:29:08

Tak plan rozporządzania finansami gminy Pułtusk w roku 2021 określił burmistrz Wojciech Gregorczyk

Budżet jest ostrożny ze względu na pandemię i wszystkie problemy z nią związane, ale również fakt, że kończy się kolejna perspektywa finansowania zewnętrznego inwestycji, a z następnej będziemy mogli korzystać dopiero za jakiś czas.

Dochody w budżecie na 2021 rok zaplanowano na poziomie 141 mln zł, wydatki natomiast 143 mln 150 tys., co daje deficyt w kwocie 2 mln 150 tys. Ma być on pokryty ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeciwdziałanie COVID- 19, których nie wydatkowano w minionym roku.

A oto ważniejsze zaplanowane inwestycje:

– droga Głodowo – Przemiarowo – inwestycja dwuletnia, realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj – koszt ok. 3 mln zł

– ulice Graniczna, Sarbiewskiego, Sienkiewicza – w trakcie realizacji – koszt 3 mln 200 tys.

– ulica Ogrodowa – budowa ze środków własnych. Ogłoszono już przetarg, do 8 stycznia będą zebrane oferty od wykonawców.

– Projekty na drogi m.in. W Szygówku, ulicę Nadwodną – odcinek od Świętojańskiej do Benedyktyńskiej, szereg dróg na Popławach, między innymi Sosnową, wciąż zalewaną. Tu trzeba zacząć od projektu kanalizacji. I jeszcze ul. Szkolna. Projekty potrzebne będą, by aplikować o środki zewnętrzne.

– Dalsza realizacja projektu strefy zieleni i rekreacji w Pułtusku – park przy ulicy Solnej, park na placu Piłsudskiego czyli dawny ogródek jordanowski, dalsza część parku Narutowicza od amfiteatru wzdłuż ulicy Baltazara, częściowa realizacja projektu na pasażu Klenczona.

– Kontynuacja remontu kamienicy przy ul. Rynek 13, gdzie ma się mieścić Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.

– Piwnice pod ratuszem.

– Remont kuchni w szkole podstawowej nr 3.

– Wykonanie projektu fontanny, która wymaga przebudowy.

– Projekt rozbudowy przedszkola nr 5.

Ważnym i nowym zadaniem ma być modernizacja budownictwa komunalnego. Budynki komunalne  przy 17 Sierpnia, 11 Listopada, Świętojańskiej 10. Rada ma też przyjąć lokalizacje budynków socjalnych, które byłyby wybudowane na działkach TBS-u – w Kleszewie przy radzieckim cmentarzu i przy ul. Nasielskiej.

Gospodarska odpadami – 10 mln w budżecie, a gmina musi dopłacić niebagatelną kwotę 4 mln. 1 mln zł będzie przeznaczony na wyposażenie systemu.

– Koncepcje przebudowy stadionu i wykorzystania pomieszczeń znajdujących się na pływalni. Stadion miałby być przebudowywany dwuetapowo – najpierw boisko sztuczne, potem to z nawierzchnią trawiastą. Na pływalni miałaby powstać mini strefa SPA.

– Remontu wymaga bieżnia lekkoatletyczna przy szkole podstawowej nr 4.

Wypowiadających się na temat budżetu radnych najbardziej niepokoił fakt niedoborów w gospodarce śmieciowej gminy. Dalej nie może być tak, że gmina dokłada miliony, by system w ogóle się domknął finansowo. Nasze przedsiębiorstwo komunalne wciąż “kuleje”, a sytuacja samorządu, ze względu na znacznie okrojone wpływy z podatków i opłat lokalnych, też nie jest różowa, tym bardziej że inwestycje trzeba realizować.

Radny Andrzej Wydra zauważył, że dochód ze sprzedaży mienia, zaplanowany na ponad 4 i pół mln zł też może nie zostać w pełni zrealizowany. Niemniej jednak, wypowiadając się w imieniu klubu PSL, powiedział, że jest to budżet bardzo dobry jak na te czasy. Bardzo negatywnych opinii nie było, nawet ze strony opozycji, klubowej dyscypliny w głosowaniu również. Przeciw projektowi budżetu na rok 2021 był jedynie radny Adam Knochowski, wstrzymali się Ireneusz Purgacz, Łukasz Skarżyński, Henryk Łaszczych i Sławomir Krysiak. Pozostali byli za.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *