pultuszczak
A TO POŻYTECZNE I POTRZEBNE

2019-10-25 11:33:48

Są takie miasta w naszym kraju, w których z powodzeniem funkcjonują JADŁODZIELNIE (związane z dzieleniem się jedzeniem, np. po świętach czy uroczystościach rodzinnych), wymiany książek czy AKCJE ZNICZ (dzielenie się… zniczami)


Informację o tym, że w Tczewie, na cmentarzu komunalnym, znajduje się punkt (zadaszone półki), do którego znoszone są znicze (tzw. szklane osłonki) do ponownego wykorzystania, otrzymaliśmy od naszej czytelniczki, pani Jadwigi.
Tczewska akcja ZNICZE DO WYKORZYSTANIA ma już naśladowców w kilku miejscowościach, bowiem jest to inicjatywa pożyteczna (recykling dobry dla planety i portfeli).
Jak w praktyce wygląda ta akcja? Po prostu ci, którzy mają nadmiar zniczy – czystych i nie uszkodzonych – odnoszą je nie do śmietnika, a do punktu zbiorczego, gdzie może je wziąć każdy chętny.
W Tczewie przy ZNICZACH DO WYKORZYSTANIA znajduje się również sprzęt do wypożyczenia: szufelki, grabie, miotły, konewki.
Co mówią o tej cmentarnej akcji ci, którzy się z nią już zetknęli? Że powinna ona być upowszechniona, że nic nie kosztuje, a czyni sporo dobrego, że ZNICZE DO WYKORZYSTANIA powinny być na każdym cmentarzu. I wreszcie, że takie punkty na znicze powinny być dostępne przez cały rok, nie tylko przed Dniem Zmarłych. Pytanie: kto ma inicjować owe akcje? Odpowiedź: zarządcy cmentarzy.
Podobno puszczamy z dymem, paląc znicze, miliard złotych rocznie… Tyle pieniędzy i tyle śmieci w cmentarnych śmietnikach!

GMD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *