pultuszczak

Facebook
ŻYWE SKAŁY SARDYNII – WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W MCKiS

2023-02-14 5:20:08
Pukanie do drzwi kamienia jest bezcelowe, kamień nie ma drzwi. A że kamień jest z kamienia, to z konieczności musi zachować powagę. Dlaczego odnoszę się do wiersza Wisławy Szymborskiej “Kamień”? Ano dlatego, że wystawa otwarta w minionym tygodniu w GALERII MCKiS nosi tytuł ŻYWE SKAŁY SARDYNII, i też dlatego, że od tych czarno-białych zdjęć bije powaga. I artyzm.
Autorem zdjęć jest Beppe Fumagalli i to on – podano w prospekcie wystawowym – “zatrzymał w swoich czarno-białych zdjęciach hipnotyzujące i dezorientujące formy skał”. A owe formy, zadziwiające i zapierające dech w piersiach, rzeźbiła przyroda – wiatr, słońce, woda, morze.Na powitanie zebrani, wśród nich młodzież licealna, obejrzeli “film z tradycyjnym utworem ludowym w plenerach Sardynii”. Dyr. Izabela Sosnowicz-Ptak: – Chodziło mi o wprowadzenie widzów w nastrój, więc mówiłam o canto a tenore, gatunku śpiewu chóralnego i ekspresji artystycznej, oryginalnej i autochtonicznej matrycy świata rolno-pasterskiego. Ów tenorowy śpiew w wykonaniu mężczyzn został wpisany przez UNESCO do ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, a rozwinął się prawdopodobnie w czasach starożytnych w kulturze pasterskiej skalistej Sardynii.Wystawa została pomyślana jako portrety kamieni. – Dzięki fotografiom, czarno-białym, widz się nie rozprasza, a koncentruje się na grze światła i cienia, tak dostrzegając kształty, postacie, zwierzęta, ptaki i ludzi. Kiedy obejrzałam pierwszy raz tę wystawę, nie ukrywam, że nagle odkryłam w każdym zdjęciu coś niezwykłego – powiedziała I. Sosnowicz-Ptak.

Przypatrując się obrazom ŻYWYCH SKAŁ rozmawialiśmy z nauczycielką Jolantą Wotawą i osobą prowadzącą warsztaty tematycznie związane z wystawami. Pani Jolanta: – Mam koleżankę, która na Sardynii mieszkała i uczestniczyła w festiwalach tej muzyki, muzyki, która nas tu powitała… Mówiła mi, jakie to wszystko tam niezwykłe. Wyjątkowe są tamtejsze miejsca i wyjątkowe też festiwale… A wystawa podoba mi się. I świetne oko autora zdjęć. Paulina Kasińska: – Ja uwielbiam kamienie, szczególnie ametysty, przynoszą mi szczęście, ale też kamienie przydrożne… A że przed nami warsztaty związane z ekspozycją, to zbieram kamienie na zajęcia z dziećmi i młodzieżą.

Wystawie, utartym zwyczajem, towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe. Ich tematy? Wyspa marzeń – kolaż; Dialog z kamieniem – tworzenie form przestrzennych, zabawa światłem i cieniem; Po drugiej stronie kartki – ćwiczenie wyobraźni.

Ekspozycja czynna będzie do 7 kwietnia 2023, a zawdzięczamy ją ambasadzie Włoch w Warszawie, Włoskiemu Instytutowi Kultury i MCKiS.

Grażyna M. Dzierżanowska

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *