pultuszczak

Facebook


Zwalniający internet

2017-07-19 11:40:02

Oglądasz transmisję ważnego meczu, a z pokoju obok dobiega cię pytanie: „czy korzystasz i internetu?”, bo twoje dziecko właśnie rozgrywa pasjonującą bitwę Call of War i co rusz traci połączenie z wirtualnym światem. Zaciskasz zęby na widok kręcącego się kółka na ekranie laptopa i zacinającego się obrazu? To wina twojego łącza internetowego.

Wprawdzie operator zapewniał, że jest szybkie, ale u ciebie w domu najwyraźniej się nie sprawdza. Dlaczego?

Wpływ na taki stan rzeczy, zakładając, że sprzęt z jakiego korzystasz jest dobry, może mieć wiele czynników. Po pierwsze – mieszkając kilka kilometrów od tzw. centrali, z której wychodzi sygnał, często będziesz miał słabszy internet od ludzi mieszkających w jej pobliżu. Po drugie musisz wziąć pod uwagę to, ile osób korzysta z tego samego sygnału, nie tylko u ciebie w domu. Ta ostatnia rzecz jest niezwykle ważna przy korzystaniu z sygnału radiowego, choć oczywiście nie tylko. Do tego dochodzą zakłócenia elektromagnetyczne.

Powiedzmy sobie jednak szczerze, że sieci przewodowe są szybsze i bardziej niezawodne od bezprzewodowych. Te ostatnie miewają problemy z rozproszeniem sygnału przez grube ściany, wysokie drzewa, opady atmosferyczne, z wiatrem, który przekrzywił antenę, czy śniegiem, który ją przykrył.

Rozwiązaniem tego typu problemów jest światłowód. Jest on w stu procentach odporny na wszelkiego typu zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto konstrukcja kabla zapewnia mu odporność mechaniczną na typowe narażenia związane z eksploatacją sieci. Gdy sieć optyczna jest wykonana przy zachowaniu właściwych standardów, światłowód zapewnia stabilną pracę systemu nadawczo-odbiorczego i przez to stabilność usługi.

Światłowód to niemal doskonałe medium. Pytanie jak jest w praktyce wykorzystywane?

Głównym problemem jest pasmo jakie zapewnimy klientowi, a to z kolei zależy od systemu, jaki działa na światłowodzie. W przypadku Orange jest to G-PON (Gigabit-capable Passive Optical Networks – przyp. aut.) 2.5Gbis/s. Łącze jest współdzielone na maksymalnie 64 klientów. Należy zaznaczyć że usługa TV realizowana jest poza pasmem wykupionym przez klienta w usłudze, więc rodzina oglądająca transmisję z koncertu w jakości HD czy 4K nie zabiera pasma graczowi i na odwrót gracz nie przeszkadza w oglądaniu telewizji – podkreśla Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, by zaznaczyć, że światłowód w połączeniu z systemem GPON pozwala zaoferować stabilne usługi o parametrach zadowalających każdego klienta.

Dobór urządzeń i konfiguracja systemu jako całości sprawia, że każda rodzina 2+3 może się cieszyć tym, co oferuje internet lub telewizja w jakości 4K – mówi Jabczyński.

Pamiętajmy jednak że na indywidualne odczucia jakości usługi mogą mieć wpływ lokalne uwarunkowania np. zastosowanie dodatkowych urządzeń takich jak ruter czy switch lub korzystanie z wi-fi przy trudnych warunkach propagacji fal radiowych.

czytaj także:

Idealne łącze

Cienkie jak włos szklane włókna wybawią cię z kłopotów

Internet światłowód Pułtusk

http://swiatlowod.orange.pl/pultusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *