pultuszczak

Facebook

ZNÓW METODĄ „NA POLICJANTA”

2022-07-08 7:59:34

Pułtuscy policjanci ostrzegają wszystkich, jak nie dać się oszukać metodą „na policjanta”. Tylko w minioną środę policja otrzymała dwa zgłoszenia o próbach oszustw tą właśnie metodą. Na szczęście pułtuscy seniorzy nie dali się oszukać. Prosimy o ostrzeganie przed tego typu oszustwami seniorów z naszych rodzin. Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy ani dokonywanie przelewów na wskazane konto!

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie: Do starszej osoby dzwoni oszust podający się za policjanta. Informuje, iż osoba najbliższa spowodowała wypadek i aby odzyskała wolność, wychodząc z aresztu, konieczna jest wpłata kaucji. Oszust prosi osobę o przekazanie wskazanej kwoty pieniędzy osobie, która się do niej zgłosi, bądź pozostawienie gotówki w umówionym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

Innym sposobem oszustów jest wmówienie seniorom, że pieniądze zdeponowane na ich koncie są zagrożone i należy je wypłacić z konta i przekazać “policjantom” do rozwiązania sprawy.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny czy policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy na kontach bankowych.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

O metodach działania oszustów nasi policjanci wciąż przypominają urzędnikom, osobom, które z racji wykonywanego zawodu mają dostęp do powierzonych im pieniędzy.

Autor: sierż. Renata Soból

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…