pultuszczak

Facebook


Złodzieje upodobali sobie rowery!

2017-01-25 5:30:49

W ostatnim czasie na terenie powiatu pułtuskiego doszło do dwóch kradzieży rowerów. Zdarzenia mają wspólny mianownik – nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Chcąc powstrzymać falę niepokojącego zjawiska policja apelują o ostrożność!

Spod sklepów, z piwnic, balkonów, przypięte do stojaków i latarni stają się łupem złodziei. Większość rowerów albo nie jest w ogóle przypiętych, albo rowerzyści korzystają z zapięć, które można sforsować w ciągu paru sekund zwykłymi nożycami. Do kradzieży rowerów dochodzi zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Sprawcy kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą nieuwagę.
Na terenie działań KPP Pułtusk do jednego z takich zdarzeń doszło w zeszłym tygodniu na ul. Aleja Wojska Polskiego. Kolejna kradzież została odnotowana w nocy 21 stycznia na ul. Pana Tadeusza. W przypadku posiadania informacji dotyczącej zaistniałych zdarzeń prosimy o pilny kontakt z dyżurnym KPP w Pułtusku, pod nr tel.: (023) 692 72 00.
W trosce o mieszkańców powiatu pułtuskiego policjanci apelują do wszystkich rowerzystów, aby nie zostawiali swoich cennych jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą.
Jak utrudnić działanie złodziejowi :
1) postaw na zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież, przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia!
2) dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower!
3) zadbajmy o zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc takie piwnice będzie omijał! dopilnujmy, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczulmy także sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic!
4) miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Po usłyszeniu domofonu, często bez sprawdzenia, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej!
5) zawiadamiajmy policję o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku. Warto zwrócić uwagę co wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu!
Sfotografuj jednoślad aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom z numerem fabrycznym roweru.
Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku zachęca wszystkich właścicieli jednośladów do znakowania rowerów. Oznaczenie zostaje naniesione na ramie roweru w widocznym miejscu. Na naniesiony numer zostaje przylepiona naklejka z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, która jest przechowywana w jednostce. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny.
Znakowanie jest bezpłatne. Chcąc oznakować rower wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości. Policja będzie dysponować bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Dzięki temu w przypadku ich ewentualnej kradzieży i późniejszego odzyskania, możliwa będzie błyskawiczna identyfikacja właściciela.
st.sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *