pultuszczak

Facebook

ZŁODZIEJ NIE MA WAKACJI!

2022-07-12 8:52:03

Kolejne włamanie do mieszkania

Pułtuscy policjanci apelują o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów oraz czujność sąsiedzką. Wakacje, dobra pogoda i czas urlopów – sprzyja wyjazdom. Podczas naszej nieobecności wszystko staje się idealnym łupem dla potencjalnego złodzieja. Jak skutecznie zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą?

W minionym tygodniu, w Pułtusku, miało miejsce włamanie do mieszkania na alei Tysiąclecia. Sprawcy po uszkodzeniu zamka i górnej zasuwy dostali się do wnętrza pomieszczeń, nie zdążyli dokonać kradzieży przedmiotów wartościowych, ponieważ zostali spłoszeni przez właścicielkę mieszkania.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by poświęcić więcej czasu również na odpowiednie zabezpieczenie mienia. Podczas gdy my, będziemy korzystać z wakacyjnych promieni słonecznych z dala od miejsca zamieszkania, ktoś może wykorzystać nasze rozkojarzenie i ograbić nas z całego dorobku życia. Wakacje, to czas kiedy dochodzi do większej niż zwykle ilości włamań oraz kradzieży mienia.

Nasz dom lub mieszkanie to zgromadzony dorobek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Pułtuscy policjanci doradzają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:

 • zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;

 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:

 • wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;

 • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy;

 • w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;

 • w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi;

 • dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych;

 • mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;

 • doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:

Poinformuj Policję gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,

 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,

 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,

 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu,

Przypominamy, że w dużej mierze własne bezpieczeństwo zależy od nas samych. Zadbajmy aby czas urlopu był dla nas bezpieczny.

Autor: sierż. Renata Soból

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…