pultuszczak

Facebook


Żłobek kładka i nie tylko…

2015-06-23 9:08:16

… to tematy wyczerpującej konferencji prasowej, którą w Urzędzie Miejskim zorganizował burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz

ŻŁOBEK RUSZA W TYM ROKU

Gmina uzyskała dofinansowanie w łącznej kwocie 2 mln 266 tys. na budowę żłobka przy ul. Krajewskiego i ogłosiła już przetarg na wykonanie inwestycji, która wraz z wkładem własnym będzie kosztowała prawie 3 mln złotych. Budowa ruszy po procedurze przetargowej, być może już na początku lipca.

SZERSZA KŁADKA JUŻ SIĘ BUDUJE

Zmiana projektu, a w konsekwencji szerokości kładki była wymogiem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych i warunkiem pozyskania przez gminę znacznego dofinansowania. Czasu było naprawdę mało, ale na szczęście udało się dopiąć wszystkie formalności. Burmistrz podpisał już umowę na dofinansowanie w  kwocie 2,5 mln zł. Budowa szerszej kładki została wznowiona w miniony poniedziałek. Nowo ogłoszony przetarg wygrała ta sama firma, która wcześniej, jeszcze w poprzedniej kadencji, rozpoczęła przebudowę. Od lipca do końca października będzie trwała budowa konstrukcji nośnej i próby obciążeniowe. Konstrukcję zamontują na istniejących podporach, które zostaną wzmocnione, ze względu na większe obciążenie. Nowa kładka będzie miała chodniki dla pieszych i trzymetrowy pas jezdni oraz bariery zabezpieczające również ruch samochodowy – pojazdów ratowniczych i komunikacji miejskiej. Dobrą wiadomością jest fakt, że pozostają balkoniki widokowe, gdzie będzie można przysiąść, odpocząć, „pogapić się”. Będą one nieco mniej głębokie niż pierwotnie planowano. Termin zakończenia prac wyznaczono na 20 października tego roku. Ruch żeglowny na Narwi będzie wstrzymany na maksimum tydzień, na szczęście po sezonie wakacyjnym.

NA DROGI SEZON UBOGI

Choć udało się pozyskać 170 tysięcy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na drogę w Płocochowie, to pozostałe potrzeby drogowe na terenie całej gminy są ogromne.

– Głównie chcemy się w tym roku przygotować do pozyskania środków w następnych latach, czyli projektujemy, a w przyszłym roku będziemy się starać wykonać pewne prace. Co przygotowujemy? Realizujemy na pewno inwestycję przy ul. Harcerskiej. Jeśli chodzi o Popławy, celowo czekam do przyszłego roku, aby zakończyć inwestycje kanalizacyjne i związane z gazem. W samym Pułtusku jest bardzo źle, powiedziałbym tragicznie. W wielu miejscach w starej części miasta chodniki wylane są asfaltem – powiedział burmistrz.

W planach jest również ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Nasielskiej do Kacic, czeka jednak na możliwość dofinansowania. Tu też szansa na lewoskręt dla mieszkańców z naprzeciwka stacji paliw, którzy teraz zgodnie z przepisami mogą wyjeżdżać tylko w kierunku Warszawy.

Doraźne naprawy, również te sygnalizowane przez mieszkańców, są wykonywane w ramach bieżącego utrzymania dróg, choć jak mówi sam Nuszkiewicz, ubytków w drogach jest bardzo dużo i często zamiast  łatać, powinno się wymieniać. Barierą są oczywiście pieniądze.

INWESTYCJE SPORTOWE

Przy ulicy Widok powstanie boisko, a przy Zespole Szkół Nr 2 na Popławach kompleks sportowy składający się z kilku boisk. Wartość inwestycji to ponad milion złotych.

CO Z TYM RYNKIEM?

Odbyło się kilka spotkań z osobami handlującymi na naszym rynku, by poznać ich oczekiwania co do zmiany wizerunku tego miejsca. Teraz potrzeba kompleksowego planu i oczywiście dużych środków finansowych. Burmistrz Nuszkiewicz podkreśla, że zmiany na rynku na pewno nie będą szły w kierunku ograniczenia handlu a przez to miejsc pracy. Przeciwnie, władze miasta chcą handlowcom pomóc. Dlatego spotyka się z krakowskim profesorem, który zaprojektował przemiany rynku w tym mieście, by rozmawiać o szczegółach. W tym roku zostaną przygotowane projekty zagospodarowania. Burmistrz wyraził nadzieję że dostaniemy milion  ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniądze te wystarczyłyby na jedynie na rozpoczęcie prac na terenie naszego rynku.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *