Tygodnik Pułtuski

Ziołowe leki nasenne

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla człowieka. Jest to niestety temat mocno kontrowersyjny, ponieważ wśród naukowców nie ma zgody w stosunku do tego, ile godzin na dobę powinna spać przeciętnie osoba dorosła. Co więcej, nie jesteśmy w stanie tak po prostu zasnąć i wiele osób cierpi na niebezpieczną bezsenność. Nieraz próbujemy sobie radzić z tego rodzaju problemem poprzez zastosowanie różnego rodzaju środków nasennych, ale nie jest to najlepszy pomysł. Mimo że klasyczna medycyna w tym temacie jest bardzo skuteczna, to powoduje totalne rozchwianie naszego naturalnego rytmu dobowego, a leki na bezsenność mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Skutkuje to koniecznością stosowania leków pobudzających, a następnie wykorzystywania po nich kolejnych dawek środków nasennych. Żeby nie wpaść w takie błędne koło, należy wykorzystywać środki naturalne – ziołowe.

Kiedy leczyć bezsenność?
Jeśli jednego wieczora mamy problem z zaśnięciem, nie oznacza to jeszcze, że cierpimy na bezsenność wymagającą podjęcia jakiejkolwiek kuracji, nawet tylko bezpiecznymi lekami ziołowymi. Prawidłową definicją bezsenności jest niemożność utrzymania prawidłowego snu. W praktyce oznacza to przede wszystkim trudności z przesypianiem całej nocy, co nie musi wcale być jednoznaczne z utrudnionym zasypianiem. Wiele osób zasypia bez problemu wieczorem, ale w trakcie nocy budzi się kilkakrotnie bądź budzi się za wcześnie i nie jest potem w stanie zasnąć. Skutkiem nocnych problemów jest nadmierna senność w ciągu dnia, a do tego dochodzi do zaburzenia pracy metabolizmu. Osoby z problemami ze snem bardzo często mają nadwagę i są niesprawne fizycznie. Rośnie również ryzyko rozwoju próchnicy.
Kiedy zatem podjąć leczenie? Spełnione muszą być dwa warunki. Po pierwsze, epizody problemów ze snem muszą pojawiać się regularnie lub przynajmniej kilkukrotnie w jednostce czasu, na przykład pięciokrotnie w ciągu miesiąca. Po drugie, powinny to być epizody o idiopatycznym podłożu lub związane z przewlekłym stresem. W przypadku wypicia kawy wieczorem, stresującego dnia czy bardzo późnego położenia się spać nie ma potrzeby stosowania specjalnego leczenia. Po zaniknięciu czynnika patologicznego skończy się też problem z bezsennością. W przypadku bezsenności wywoływanej konkretną choroba, trzeba zwalczać samą chorobę.
Naturalne sposoby
Najprostszym sposobem leczenia bezsenności jest aktywność fizyczna i dobra dieta. Uregulowany w ten sposób organizm będzie łatwo zasypiał.
Leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem substancji naturalnych oznacza wykorzystywanie przede wszystkim kozłka lekarskiego oraz szeregu olejków eterycznych. Działają one nie tyle nasennie, co ogólnie uspokajająco. Dzięki nim można liczyć na obniżenie ciśnienia krwi, spowolnienie tętna, zmniejszenie skali kołatania serca czy uczucia duszności bądź suchości w gardle. Wszystko to sprzyja uzyskaniu stanu, w którym nic naszemu snu nie przeszkadza i jesteśmy w stanie bez żadnych efektów ubocznych dobrze przespać noc. Co ważne, substancje naturalne nigdy nie powodują uzależnienia.

Artykuł powstał we współpracy z www.nowafarmacja.pl

Komentarze

Exit mobile version