pultuszczak
ZE SMAKIEM: Zacierki na mleku

2023-01-21 8:23:40

Pamiętam jak dzisiaj ten zapach gotującego się mleka na kuchni kaflowej u mojej prababci. Jeszcze bonus w postaci obwarzanków z resztek ciasta dla mnie i dla rodzeństwa – sprawiedliwie każdy dostawał po jednym w zupie. Mam nadzieję, że uruchomię Wasze wspomnienia z dzieciństwa.

 

Jedzone w przeróżny sposób – np. mój tata lubi dodać do gorącego mleka ugotowane ziemniaki z poprzednio dnia, ważne żeby było zimne. Nietypowe połączenie, ale sprawdzone. Do mleka możecie dodać zmiksowaną dynię, tak się kiedyś często jadało. Najbardziej klasyczny zestaw to zacierki z cukrem albo z cynamonem, albo z tym i tym. Tutaj wyjdę na dziwoląga, ale ja jem zacierki tylko na słono.☺ Nie uznaję słodkiej wersji. Dla mnie mleko jest już na tyle słodkie, że biały cukier jest zbędny. Jak odrobinę się posoli to zacierki są MIÓD MALINA.

Porcja dla 2 głodnych osób:
● 1l mleka pełnotłustego
● 150g mąki pszennej
● 1 duże jajko

Mleko stawiamy na gaz i podgrzewamy na średnim ogniu. Do miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajko i wyrabiamy ciasto na zacierki.

Jeżeli będziecie mieli za miałkie ciasto dodajcie trochę mleka z gotowania. Kiedy zauważycie, że mleko zaraz zacznie się gotować dodajcie zacierki mieszając łyżką, żeby się nie skleiły. Gotujcie jeszcze przez 3 – 4 min, aż kluski wypłyną, będziecie mieli pewność, że ciasto się dobrze zaparzyło.
Uwaga! Gotujecie cały czas na średnim ogniu, na większej mocy mleko się przypali.
W taką pogodę nikt nie pogardzi zupą mleczną. Spróbujcie swojej wersji i dajcie znać, która najbardziej Wam odpowiada.

https://www.instagram.com/p/CjXsFFsqjNe/

Instagram: niebezkozery22

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *