pultuszczak

Facebook


ZAMEK W ZAMKU

2020-10-09 10:11:04

Jeszcze niedawno mgr Zdzisław Pieńkos, emerytowany nauczyciel LO im. Piotra Skargi, pracował nad makietą pułtuskiego zamku, o czym informowaliśmy w materiale dla Tygodnika Pułtuskiego

Dzisiaj można ją oglądać w zamku, na dolnym krużganku. To makieta uzdolnionych rąk historyka, przedstawiająca zamek sprzed sześciu wieków, wykonana z gliny ceramicznej. Uszczegółowiona – zawiera elementy budowli z XV wieku, jak i współczesności. Powstała na zamówienie dyrektora Domu Polonii, Michała Kisiela. Zwiedzając zamek, trudno nie przystanąć przed tą artystyczną miniaturą. Budzi zainteresowanie zarówno pułtuszczan, jak i przyjezdnych, a tych ostatnio nie brakuje.
Warto również zapoznać się z tekstem zawierającym historię zamku biskupów płockich, zamku posadowionego na sztucznie usypanym wzgórzu, gdzie wcześniej było średniowieczne grodzisko. Chroniły go wody dwóch rzek – Pełty i Narwi, podmokle tereny i fosa. Początkowo był drewniany i wyróżniał się jedną wieżą. W XVI i XVII wieku uzyskał zabudowę murowaną i zyskał „potężnie ufortyfikowany system bramny wyposażony w cztery cylindry baszty”, a na podwórzec prowadził most zwodzony. Później to już „arkadowy most o cechach gotyckich”.
Pułtuski zamek to niemy świadek wielu „ważnych wydarzeń militarnych” – a – dokładnie – o jego historii dowiedzą się ci, którzy tu przyjdą, aby obejrzeć ZAMEK Zdzisława Pieńkosa w ZAMKU biskupów płockich.
(Jedno ze zdjęć pochodzi z archiwum państwa Pieńkosów, drugie KD)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *