Ostatnimi czasy pompy ciepła cieszą się olbrzymią popularnością. Doskonale sprawdzają się w przypadku ogrzewania domków jednorodzinnych, bloków, a także innych budynków. Jakie są zalety takiego rozwiązania i jak w ogóle działają pompy ciepła? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdują się w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest to nowoczesne urządzenie, które pozwala na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie budynków. Wynika to z faktu, iż do swojego działania wykorzystuje odnawialne źródła energii, a mówiąc ściślej – ciepła geotermalnego, ciepła wód gruntowych i powierzchniowych, a także ciepła powietrza.
Zależnie od tego, skąd dane urządzenie pobiera ciepło, można wyróżnić następujące rodzaje pomp ciepła:
- Pompy gruntowe. Nazywane również pompami glikolowymi lub solankowymi. Pobierają energię z gruntu. Można je wykorzystywać zarówno do ogrzewania całego budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Istotnym jest fakt, że pompy gruntowe doskonale radzą siebie jako jedyne źródło ogrzewania całego budynku, stąd też nie ma konieczności montowania instalacji wspomagającej.
- Pompy wodne. Najczęściej pobierają energię z wód gruntowych, choć na rynku dostępne są także modele, czerpiące energię ze zbiorników wodnych m.in. stawów. Odznaczają się wysoką sprawnością i mogą służyć jako jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Zdecydowana większość tych urządzeń ma zewnętrzne zasilanie energią elektryczną, choć na rynku dostępne są również modele z zasilaniem gazowym bądź olejowym.
- Pompy powietrzne. Zasilane energią pobieraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Charakteryzują się najniższą ceną zakupu, a także stosunkowo łatwym montażem. Pompa ciepła do centralnego ogrzewania to sposób na dostarczenie dużej ilości ciepła do budynku, bez nadmiernego wykorzystywania energii elektrycznej. Należy jednak mieć na uwadze, że jej stosowanie wymaga wykonania dodatkowego źródła ogrzewania. Okaże się ono niezbędne w momencie największego zapotrzebowania budynku na energię grzewczą.
Jak działa pompa ciepła?
Niezależnie od wybranego modelu pompy ciepła, każde z tych urządzeń działa na podobnych zasadach. Odbierają energię z zewnątrz, przekształcając je kolejno w ciepło użytkowe. Przemiany termodynamiczne, które zachodzą w pompie sprawiają, że czynnik o specjalnie dobranych parametrach, wykazuje zdolność do odbierania energii z dolnego źródła, aby kolejno przekazać ją w postaci ciepła do instalacji grzewczej danej nieruchomości.
Jakie są zalety ogrzewania domu pompą ciepła?
Wiedząc już czym są pompy ciepła, jakie ich rodzaje oferuje rynek oraz w jaki sposób działają, przychodzi czas na to, aby omówić zalety ogrzewania nimi budynków mieszkalnych. Oto one:
- Oszczędność. Pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zredukować je nawet do zera. Generuje niewielkie koszty eksploatacyjne.
- Komfortowe użytkowanie. Nie wymaga stosowanie węgla lub drewna. Bez wysiłku i bałaganu możliwe jest uzyskanie pożądanej temperatury. Nie trzeba poddawać jej częstym pracom konserwacyjnym.
- Bezproblemowa kontrola. Nowoczesne urządzenie umożliwia zarządzanie nim przy użyciu specjalnej aplikacji w smartfonie.
- Ekologiczne rozwiązanie. Urządzenie o niskiej lub nawet zerowej emisji CO2.
Komu zlecić montaż pompy ciepła w budynku?
Ze względu na fakt, że pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem, a grono korzystających z tego rozwiązania osób stale się powiększa, na rynku powstają kolejne firmy, oferujące ich montaż. Jak można się jednak domyślić, ilość nie idzie w parze z jakością. Dlatego też poszukując firmy, świadczącej swoje usługi na najwyższym poziomie, warto wziąć pod uwagę Elektro Control, której oferta dostępna jest pod adresem instalacjefotowoltaiczne.com. Przedsiębiorstwo cieszy się nienaganną opinią, a swoim klientom oferuje szeroki pakiet usług, w tym również montaż rekuperacji. Zachęcamy do podjęcia z nim współpracy, która niewątpliwie okaże się owocna.