pultuszczak

Facebook

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej Warszawiacy

2021-09-21 12:34:34
Warszawa jest jednym z najdroższych miast do życia w Polsce. Daje jednak także najlepsze perspektywy rozwoju zawodowego. Nie brakuje więc osób, które chcą zamieszkać w stolicy, co znacząco wpływa na ceny nieruchomości w mieście. Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązanie najczęściej decydują się mieszkańcy Warszawy?

Jak pokazują statystyki, rynek nieruchomości w Warszawie jest dynamiczny i ciągle nabiera tempa. Wskazują na to rekordy w budownictwie mieszkaniowym, jakie pobili deweloperzy w Warszawie w 2020 roku, kiedy to mimo pandemii udało oddać do użytku i sprzedać aż o 7% mieszkań więcej niż w poprzednim roku. Korzystną sytuację dla nowych inwestycji tworzy niesłabnący pobyt na mieszkania w stolicy.

Mimo intensywnej działalności deweloperskiej, w Warszawie ciągle brakuje mieszkań. Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że lokale szybko znikają i są bardzo drogie. Dotyczy to zwłaszcza małych jedno lub dwupokojowych mieszkań, które cieszą się największą popularnością. Chętnych do zakupu nie brakuje, ponieważ ceny czynszów również idą w górę i przekraczają nieraz kwotę raty kredytu. Zakup mieszkania jest więc znacznie bardziej opłacalny. Stabilny wzrost cen nieruchomości sprawia, że są one również traktowane jako sposób na ulokowanie kapitału.

Z drugiej strony nie brakuje osób, które przedkładają komfort mieszkania w wynajmowanym wysokim standardzie w centrum nad własne M2 w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które cenią sobie wygodę oraz nie chcą wiązać się na stałe z jednym miejscem, szczególnie jeśli firma może wymagać od nich relokacji, co jest częstą praktyką w zagranicznych korporacjach. Wynajem mieszkania to także brak kosztów związanych z remontem oraz wyposażeniem zajmowanego lokalu.

Analiza z ekonomicznego punktu widzenia wskazuje jednak jasno, że mimo wysokich cen mieszkań, zakup własnej nieruchomości jest zdecydowanie bardziej opłacalny. Pierwszym argumentem jest stosunek ceny czynszu do raty kredytu. Przy obecnych stawkach, jest ona niższa niż kwota, która mieszkańcy muszą zapłacić miesięcznie właścicielowi mieszkania. Drugim, wspominanym już argumentem jest fakt, że zakup mieszkania w Warszawie to pewna inwestycja, która szybko się zwróci.

Mieszkańcy Warszawy kupują więc chętnie mieszkania. Jedynym problemem pozostaje ich niska dostępność. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach aglomeracja dalej będzie się rozszerzać o nowe tereny, na których powstaną kolejne inwestycje deweloperskie. Realnym zagrożeniem oraz głośnym tematem jest jednak zagraniczny kapitał, który masowo inwestuje i wykupuje mieszkania w stolicy. Wnioski dla mieszkańców nasuwają się same. Z zakupem mieszkania nie należy zwlekać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…