pultuszczak

Facebook


Zainwestuj w Chorwacji

2018-03-08 11:22:26

Wielu z nas jest zakochanych w chorwackim dziewiczym wybrzeżu, wodach Adriatyku, tamtejszych niesamowitych widokach, Dubrowniku, pięknej kulturze, smacznym jedzeniu i sympatycznych ludziach. Coraz częściej jednak spoglądamy w kierunku Europy Środkowo-Południowej nie tylko w celach turystycznych, ale i tych biznesowych. Kryzys gospodarczy w Chorwacji został zażegnany, gospodarka ustabilizowała się, a przemysł się rozwija. O uwagę proszą się takie sektory jak m.in.: energetyka, infrastruktura, farmacja, zaawansowane techniki, sektor bezpieczeństwa, nauki przyrodnicze, usługi czy energetyka. Czyżby było to dobre miejsce na zainwestowanie naszych pieniędzy?

 

Kierunek Chorwacja

„Moją filozofią jest: jeżeli mam jakieś pieniądze to inwestuje je w nowe przedsięwzięcia, nie pozwalam im siedzieć w miejscu” (Richard Branson)

Kuszą cię Bałkany i Chorwacja? Masz ochotę założyć tam swoją firmę? Mamy dla ciebie bardzo dobrą informację!

Chorwackie prawo dotyczące inwestycji zagranicznych zostało zaprojektowane w taki sposób, który nie czyni żadnej różnicy między inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

W związku z tym wszystkie możliwości w relacjach między krajowymi inwestorami są również dostępne dla obcokrajowców inwestujących swój kapitał w Chorwacji, oczywiście pod warunkiem spełnienia zasady wzajemności.

To nie wszystko! Ponadto jako zagraniczny inwestor będziesz mógł skorzystać z dodatkowych gwarancji, które nie są udzielane tym krajowym.

Chorwacka konstytucja stanowi, że żadne prawo ani inny dokument prawny nie zmniejsza praw przyznanych zagranicznemu inwestorowi w momencie inwestycji w Chorwacji. Gwarantuje również ci bezpłatną repatriację zysków lub kapitału po spełnieniu wszystkich zobowiązań prawnych.

W jaki sposób możesz wejść na tutejszy rynek?

Zagraniczne osoby prawne i fizyczne mogą:

  • inwestować kapitał na podstawie umowy,
  • inwestować w firmę,
  • inwestować w bank lub firmę ubezpieczeniową,
  • zakładać działalność rzemieślniczą lub prowadzić działalność gospodarczą jako jednoosobowi przedsiębiorcy,
  • uzyskać koncesję na eksploatację zasobów naturalnych lub innych aktywów.

Pamiętaj, że większość dokumentów wymaganych przez tamtejsze prawo musi być przygotowanych w języku chorwackim. By zaoszczędzić sobie czasu i mieć pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik zatrudnij do wszelkich przekładów profesjonalnego tłumacza.

Finansowanie

Dobrą wiadomością jest też, że można tutaj starać się o kilka rodzajów finansowania.

Działalność gospodarcza w Chorwacji może być finansowana np. ze standardowych pożyczek banków komercyjnych lub instytucji oferujących korzystniejsze oprocentowanie czy tych udzielających gwarancji na kredyty bankowe.

Chorwacki system bankowy oferuje wysoką dywersyfikację i dobrą jakość produktów i usług finansowych.

Ważną rolę w pomaganiu firmom w ich dalszym rozwoju i działalności eksportowej ma Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju (HBOR). Poprzez specjalistyczne programy zapewnia wsparcie:

  • start-up’om,
  • firmom eksportującym,
  • nowej produkcji,
  • firmom z różnych sektorów gospodarki, takim jak: przemysł, turystyka, ochrona środowiska i efektywność energetyczna czy rolnictwo.

Więcej informacji o programach HBOR można znaleźć na jego stronie internetowej.

Tłumaczenia

Sprawdź tłumaczenia chorwacki na supertlumacz.pl

Dodatkowe wsparcie dla działalności gospodarczej zapewnia Agencja Rządowa HAMAG-BICRO.

Jeszcze inną opcją finansowania dla przedsiębiorców i inwestorów przy opracowywaniu projektów w Chorwacji są fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. To także ważna informacja, ponieważ kraj ten jako pełnoprawne państwo członkowskie Wspólnoty ma możliwość wykorzystania aktywów z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *