pultuszczak

Facebook

Zachowaj ostrożność podczas spisu

2021-04-02 10:02:48

Oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sytuacje, aby wyłudzić dane do kont bankowych, dlatego apelujemy o wzmożoną czujność podczas rozpoczynającego się od dzisiaj Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Apel kierujemy głównie do seniorów, których ufność mogą wykorzystać oszuści. Warto te ostrzeżenia przekazać naszym bliskim, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

– wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)

– wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI)

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych. Pamiętajmy, że podczas tych metod spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych.  Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajmy ! To działanie oszusta, który chce wyłudzić od nas dane, aby wykraść pieniądze z konta.

A jakie dane będą zbierane w czasie NSP 2021? Tu znajdziesz odpowiedź http://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

Apelujemy aby ostrzec seniorów, że taki spis właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać !

Pamiętajmy ! Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…