pultuszczak
Za dar życia

2018-12-05 11:30:45

W sobotę, 24 listopada, z inicjatywy pułtuskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi ” Kropla życia” odbyła się uroczystość upamiętniająca 60 – lecie honorowego krwiodawstwa w Polsce, połączona z nadaniem proporca klubowi “Kropla życia”

Nasi krwiodawcy to wspaniali ludzie, dzielący się z innymi darem, bardzo cennym i niezwykle potrzebnym, gdy w grę wchodzi walka o czyjeś zdrowie i życie. Podsumowując krótko działalność ” Kropli życia”, prezes klubu Eugeniusz Orłowski przypomniał, że tylko w tym roku udało się zorganizować kilkanaście poborów i zebrać aż 126 litrów krwi. Dziękował sponsorom, przedstawicielom władz samorządowych, miejscowych instytucji, księżom, za współpracę i otwartość na działania krwiodawców. Z kolei Andrzej Gurgielewicz – prezes oddziału rejonowego PCK w Pułtusku dodał, że na terenie naszego powiatu działa trzy kluby honorowych dawców krwi, oprócz Kropli Życia, klub przy Urzędzie Gminy w Winnicy i przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Pułtusku. Dzięki ofiarności naszych krwiodawców, w latach 2011 – 2018 udało się zebrać prawie 484 litry krwi, co jest imponującym wynikiem. Prezes klubu HDK Kropla życia Eugeniusz Orłowski jest rekordzistą, bo oddał już 69 litrów 180 ml krwi! Niewiele mniej oddali też Witold Ignatowicz, Henryk Soska, Krzysztof Sokół, Ryszard Godlewski, Bogdan Żukowski.

Sobotnia uroczystość, poprzedzona mszą św. w pułtuskiej Bazylice, była okazją by podziękować zasłużonym krwiodawcom i wszystkim osobom wspierającym ich wspaniałą misję. Jesteśmy wdzięczni, że w tym zaszczytnym gronie znalazł się także Tygodnik Pułtuski.

Medalami Zasłużony dla Zdrowia Narodu uhonorowano:

Piotra Byszewskiego, Ryszarda Godlewskiego, Witolda Ignatowicza, Henryka Soskę, Krzysztofa Sokoła, Tomasza Jankowskiego, Piotra Pytla i Eugeniusza Orłowskiego.

Wręczono również medale z okazji 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.

foto Henryk Mazurek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *