pultuszczak




ZA BRAMĄ – NA ŚWIĘTOKRZYSKIM

2022-10-27 1:20:17

Cmentarz Świętokrzyski jest mi bliski, jak wielu mieszkańcom naszego miasta. To stary, zabytkowy cmentarz, pułtuskie POWĄZKI. 200 lat życia. Zrujnowany przez czas i czasy wojenne, pomalutku i od lat podnosi się z upadku

Początkom zmian – dobrze to pamiętam – dała dyrektor Muzeum Regionalnego Anna Henrykowska wspierana przez burmistrza Wojciecha Dębskiego i dra Radosława Lolo (PTS-K). To Anna nadzorowała (w towarzystwie pana Edzia Malinowskiego i Kazia Karpińskiego) prace porządkowe wykonywane przez więźniów.Potem były kwesty. TYGODNIK uczestniczył w nich od początku i przez długie lata. Ile to się wówczas nasłuchałam historyjek związanych z pułtuszczanami śpiących snem żelaznym, nieprzespanym na naszych Powązkach. Nawet jedną zagadkę rozwiązałam…

Pułtuszczanie chętnie przystawali przy kwestujących, rozmawiali, szczodrzy byli. Dzięki wspólnym datkom (dziś też wsparciu MAZOWIECKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW) zaczęliśmy dźwigać zabytkowe nagrobki z zadawnionej ruiny.

Oj, szczególnie zapamiętałam renowację nagrobka małej, siedmioletniej Aleksandry Heleny Zrzelskiej, “jedynej pociechy i szczęścia rodziców na ziemi”. Nagrobek Aleksandry Helenki jest piękny. I wzruszający – nagrobna rzeźba postaci dziewczynki zachowała na plecach ślad po kuli…

Szczególnie też zapamiętałam grób Konstancji z Zawadzkich Dembowskiej, zmarłej w kwiecie wieku – w 22 roku życia. Najlepszej ŻONIE i MATCE dwojga dzieci, nagrobek postawił zrozpaczony MĄŻ. Konstancja zmarła w siedem dni po porodzie z powodu powikłań poporodowych.

Parę dni temu PTS-K poinformowało na swoim FB o kończącej się renowacji grobu księdza Wiktora Bonifacego Gogolewskiego (1843-1911). Jej koszt to 57 tysięcy złotych. Nagrobek, jak podano, jest wysokiej klasy, o wyjątkowych walorach artystycznych; wyróżnia się płaskorzeźbionym motywem roślinnym oraz kotwicą z łańcuchem. Pochodzi z 1911 roku.

A kim był ksiądz Wiktor B. Gogolewski? Urodził się we wsi Gogole w powiecie przasnyskim. Kształcił się w Pułtusku; szkoła średnia i Seminarium Duchowne, następnie kontynuował naukę w Akademii Duchownej Rzymskokatolickiej w Warszawie. Był katedralnym wikariuszem w Płocku, potem w Pułtusku, gdzie też pełnił funkcje nauczyciela w progimnazjum klasycznym i rektora kościoła po benedyktyńskiego.

PS W Święto Zmarłych, z myślą o pułtuskich POWĄZKACH, warto pochylić się nad pełnymi uroku, chociaż cmentarnymi, dwiema GAWĘDAMI O CMENTARZU ŚWIĘTOKRZYSKIM W PUŁTUSKU pióra Bożenny Kucharczyk. Piękne to gawędy o tych, którzy sen wieczny znaleźli w Pułtusku, na ŚWIĘTYM KRZYŻU.

GRAża


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *