pultuszczak

Facebook


XXVI Olimpiada Teologii Katolickiej

2016-01-28 9:38:32

Wśród trojga laureatów (płońszczanka, płocczanka) znalazł się Artur Kamiński z Pułtuska (katechetka Agnieszka Jasińska). To oni będą reprezentować diecezję płocką w finale XXVI OTK w Łowiczu (kwiecień). Olimpiada przebiegała pod hasłem Święty Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń

W zmaganiach na wiedzę (test składający się z 32 pytań; 45 minut) wzięło udział 34 uczniów z 18 szkół ponadgimnazjalnych z diecezji płockiej. Dyrektor LO Barbara Meredyk: – W XXV OTK jeden z naszych uczniów został laureatem, drugi finalistą i w związku z tym ks. dyrektor Andrzej Krasiński zaproponował nam, żebyśmy w tym roku przygotowali etap diecezjalny. No i mamy taki dzień, w którym gościmy wszystkich laureatów etapu szkolnego. Ze strony diecezji organizatorem jest ksiądz Krasiński, siostra Dominika Dudzik i ksiądz Marek Wilczewski. Nasi reprezentanci to Artur Kamiński, Karolina Wojtkowska i dodatkowo Zuzanna Wrzesińska, która w trakcie semestru przeniosła się z LO w Wyszkowie, a tam była zakwalifikowana w etapie szkolnym.

– W eliminacjach diecezjalnych zostaną wyłonione trzy osoby i pojadą na etap ogólnopolski do Łowicza. Jest zasada, że każdą następną Olimpiadę organizuje kolejna diecezja i odbywa się to alfabetycznie. Rozpoczniemy test o godzinie 11 i tak w całej Polsce, we wszystkich diecezjach. Test klasyczny, więc pytania i łatwe, i trudne – powiedział TYGODNIKOWI ks. Andrzej Krasiński, który podczas otwarcia OTK podziękował za pomoc w organizacji Olimpiady Barbarze Meredyk i proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II, księdzu Sławomirowi Stefańskiemu.

Uczestnicy, gościnnie przyjęci przez dyrekcję SKARGI, zostali serdecznie powitani „w murach przepięknej i bardzo zasłużonej szkoły, w liceum, które swoją tradycję rozpoczyna w czasach, kiedy tutaj żył i pracował ksiądz Piotr Skarga” (ks. A. Krasiński). I tak spotkanie rozpoczęło się od modlitwy Piotra Skargi ZA OJCZYZNĘ.

– Jest mi niezmiernie miło, że przypadło nam w udziale organizowanie etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej. Cieszę się bardzo, że ks. dyrektor Andrzej Krasiński zdecydował się nam powierzyć to zadanie. Mam nadzieję, że dzień spędzony w murach naszej szkoły, związanej z kulturą chrześcijańską i głęboką wiarą, zapadnie wam w pamięci – zwróciła się dyrektor Meredyk do zebranych w auli szkolnej.

Olimpijczykom towarzyszył spektakl w wykonaniu licealistów SKARGI (gdzie błąka się jeszcze „duch benedyktyński i jezuicki”) i wycieczka w celu poznania „uroków tego miejsca, bazyliki, klimatu związanego z postacią księdza Piotra Skargi ” (ks. Rafał Bednarczyk).

Na zwycięzców etapu ogólnopolskiego czekają indeksy na różne uczelnie i wydziały.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *