pultuszczak

Facebook

Wymaga pilnego remontu

2022-03-16 11:50:20

Petycja w sprawie drogi Moszyn – Olszak

To ruchliwa droga, często wykorzystywana przez mieszkańców okolicznych miejscowości jako skrót czy objazd, ale też przez turystów jadących na Mazury, szczególnie w okresie letnim, gdy chcą ominąć zakorkowany Pułtusk.

 

W petycji  złożonej do Urzędu Miejskiego przez mieszkańców w sprawie tej drogi czytamy:

My niżej podpisani mieszkańcy sołectwa Moszyn oraz pobliskich sołectw gm. Pułtusk zwracamy się z prośbą o ujęcie w planie zadań inwestycyjnych w budżecie gminy Pułtusk na rok 2023 remontu drogi Moszyn-Olszak, o zabezpieczenie środków finansowych na remont drogi i przeprowadzenie remontu poprzez wykonanie nakładki asfaltowej oraz wykonanie systemu odwodnień drogi.

Remont drogi jest inwestycją długo wyczekiwaną przez mieszkańców kilku sołectw, a także rolników których pola uprawne usytuowane są przy drodze. Obecny stan drogi, jej nierówności predysponują ją do generalnego remontu, stan drogi nie pozwala na jej bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Pokonanie tego odcinka nawet przy małej prędkości, w okresach deszczowych staje się niekiedy wręcz niemożliwe. Poruszanie się po drodze jest uciążliwe dla mieszkańców coraz liczniejszych domostw zlokalizowanych przy drodze (istotny jest tu fakt dynamicznej zabudowy Olszaka i Moszyna, mieszkają tu rodziny z małymi dziećmi, które chętnie wybierają się na spacery i przejażdżki rowerowe). Mieszkańcy Pułtuska wybierając się poza miasto, jeśli tylko pogoda na to pozwala, również bardzo często korzystają z tej drogi traktując ją jako ścieżkę rowerową. W okresie letnim drogą przejeżdża niezliczona ilość pojazdów, okoliczni mieszkańcy zauważają wzmożony ruch zwłaszcza w okolicy weekendów. Spowodowane jest to wykorzystywaniem tej drogi jako objazdu Pułtuska, podróżujący omijają miasto i korki jadąc na weekend w kierunku Mazur i z powrotem. Ponadto przejeżdżają też samochody dostawcze TIR: z żywnością, drewnem, złomem, materiałami budowlanymi czy autobusy dalekobieżne próbując omijać wspomniane korki w Pułtusku. Mieszkańcy okolicznych wsi, takich jak np. Białowieża, Olszak, Gromin, Lipniki Nowe, Lipniki Stare, Kleszewo, Głodowo przejeżdżają tym skrótem do pracy w kierunku Ciechanowa lub Makowa Mazowieckiego. Dodatkowo wielu mieszkańców pobliskich miejscowości korzysta z tej drogi jako najkrótszy dojazd do zakładu pracy Mardom w Lipnikach Starych.

Droga jest piaszczysta, nie ma wzdłuż niej odpływów dla wody deszczowej. Przez cały rok po każdym większym deszczu czy roztopach woda próbuje spływać do niżej położonej względem drogi strugi, co powoduje żłobienie drogi oraz tworzenie się głębokich kolein i dołów, miejscami droga jest wręcz przerywana, co całkowicie wyklucza przejezdność. W okresie od jesieni do wiosny bardzo trudno dojechać drogą do znajdujących się przy niej posesji, gdyż niektóre zagłębienia mają nawet kilkanaście centymetrów, a gdy dodatkowo wypełnione są jeszcze wodą łatwo jest ugrzęznąć lub uszkodzić pojazd.

 

Zły stan techniczny nawierzchni nie tylko utrudnia mieszkańców dojazd do posesji, ale jest również kłopotliwy dla służb miejskich odbierających odpady komunalne czy pojazdów odbierających nieczystości. Dodatkowo ciężki i duży sprzęt rolniczy pogłębia nierówności na drodze. Dostawcy, kurierzy i listonosz także niejednokrotnie mają trudności z bezpiecznym pokonaniem tej drogi celem dostarczenia towarów czy korespondencji. Ogromne obawy mieszkańców budzi fakt ewentualnego szybkiego i sprawnego dojazdu służb ratowniczych do ich domów w przypadku kiedy fatalny stan drogi znacząco utrudnia i wydłuża czas lub może zupełnie uniemożliwić.

Zaznaczamy również, że przeznaczyliśmy w 2019 roku część pieniędzy z funduszu sołeckiego naszej wsi na bieżącą i konieczną naprawę drogi, jednakże wymaga ona dalszych konkretnych działań modernizacyjnych.

W mieście wymieniane są stare płytki chodnikowe na kostkę brukową, na ulicach stara nawierzchnia asfaltowa wymieniana jest na nową, a nasza droga dotychczas nie była uwzględniona w planach inwestycyjnych gminy.

Mieszkańcy wnioskują o podniesienie drogi, wykonanie odpływów wody deszczowej i położenie na niej nawierzchni asfaltowej, by wszyscy okoliczni mieszkańcy mogli z niej bezpiecznie i komfortów korzystać, co niewątpliwie znacząco poprawi jakość ich życia.

Pod petycją podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców Moszyna i okolicznych sołectw. Została złożona 1 marca tego roku, więc czekamy na oficjalną odpowiedź urzędu, którą niezwłocznie opublikujemy, bo jest to temat interesujący mieszkańców kilku podpułtuskich miejscowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…