pultuszczak

Facebook


Wydaje za dużo pieniędzy – co robić?

2018-10-25 1:09:19

Jeszcze nie ma końca miesiąca, a na naszym koncie już jest debet? Dlaczego tak się dzieje? Zapewne wydajemy za dużo. Powinniśmy przeorganizować nasz budżet i dokładnie prześledzić, na co przeznaczamy fundusze. Być może dojdziemy do wniosku, że część tych wydatków jest po prostu zbyteczna. W naszym poradniku przedstawiamy aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

 

Zapisujmy wydatki

Bardzo często mówimy, że wydajemy zdecydowanie za dużo pieniędzy. Jednak najczęściej nie jesteśmy w stanie wskazać, co przeznaczamy nasze fundusze. Pod koniec miesiąca nie potrafimy, nawet z marginesem, określić, jaką kwotę wydaliśmy na poszczególne kategorie, takie jak: opłaty, jedzenie, ubrania. Niestety jest to poważny błąd. Jak mamy się dowiedzieć, z czego możemy zrezygnować albo na jakie rzeczy wydawać mniej pieniędzy, jeśli nie mamy zupełnie pojęcia, gdzie nasze pieniądze się rozchodzą? Zapisywanie wydatków uważamy bez sensu, bo życie jest drogie. Trudno się z tym nie zgodzić, że utrzymanie rodziny często jest trudne, jednak zapisywanie pozwoli nam przeanalizować nasze wydatki i może dzięki temu odkryjemy, że część z nich jest niepotrzebna albo nieprzemyślana. Inni twierdzą, że i tak mają niskie dochody, które nie pozwalają niczego zaoszczędzić, więc nie warto podejmować wysiłku notowania wydatków. I tu kolejny błąd. A może po ich przeanalizowaniu okaże się, że moglibyśmy nieco gotówki zaoszczędzić, jeżeli dokonywalibyśmy przemyślanych zakupów?

 

Dokonaj analizy wydatków

Wielu z nas powie, że dokonuje wydatków tylko na najpotrzebniejsze rzeczy. Czy na pewno tak jest? A może kolejna para czarnych szpilek w szafie zupełnie nie jest nam potrzebna? Może te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na oszczędności, a w wakacje wyjechać gdzieś odpocząć? Wielu z nas jest przekonanych, że nie wydaje na głupoty, więc nie podejmujemy wysiłku zestawienia swoich wydatków i ich przeanalizowania.

 

Zmiany, zmiany…

Postawmy na edukację finansową. Początkowo może nam się wydawać, że nie możemy nauczyć się oszczędzać. Jesteśmy w błędzie. Warto śledzić blogi finansowe przedstawiające sensowne treści. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs albo szkolenie. Pomoże ono nam poznać podstawy i tajniki finansów. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak planować nasze finanse. Nie stwarzajmy sobie wymówek, że nie mamy czasu.

 

Zacznijmy powoli

Przeraża nas konieczność sporządzania zaawansowanych tabel w Excelu? Nic bardziej mylnego. Wystarczy nam długopis i notes i już możemy zapisywać nasze wydatki. Warto robić to w konkretnych kategoriach, takich jak: mieszkanie, rachunki, jedzenie, transport, odzież. Każdy z nas może je dowolnie dobrać.

 

Zreorganizujmy wydatki

Po podliczeniu naszych wydatków i ich przeanalizowaniu nastał czas na ich reorganizację. Warto zrezygnować z niepotrzebnych wydatków i przeznaczyć je na comiesięczne odkładanie, choćby małej sumy pieniędzy na oszczędności.

 

Nieprzewidziane wydatki

Oczywiście, w życiu nie da się wszystkiego zaplanować. Niekiedy mogą nas zaskoczyć nieprzewidziane wydatki, na które nie mamy zaoszczędzonej gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie z nimi poradzić? Z pomocą mogą przyjść pożyczki przez Internet – www.proficredit.pl/pozyczki-przez-internet. Są one szybko dostępne i można je spłacać w niewielkich ratach. Jednak pamiętajmy, żeby do zobowiązań finansowych podchodzić odpowiedzialnie. Zaciągnięte pożyczki przez Internet w przyszłości trzeba będzie uregulować. Przygotowany budżet domowy pomoże nam sprawdzić, czy będziemy mogli terminowo spłacić pożyczki przez Internet.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *