Do wyborów nowego burmistrza Pułtuska pozostało 40 dni. Po kolei dopełniają się kolejne terminy w wyborczym harmonogramie, ustalone przez prezesa Rady Ministrów, a opublikowane przez wojewodę mazowieckiego.
Co wiadomo na temat kandydatów, na których będziemy oddawali głosy? Na to pytanie jeszcze za wcześnie – oczywiście „na mieście mówi się…”, ale to co do zasady, z nielicznymi wyjątkami, te miejskie opowieści, to tymczasem jedynie spekulacje.
Z całą pewnością możemy potwierdzić, jakie komitety wyborcze formalnie i skutecznie zawiadomiły Komisarza Wyborczego o utworzeniu komitetu. Termin zgłaszania upłynął we czwartek, 29 sierpnia, i tu już żadnych zmian nie należy się spodziewać – w każdym razie żaden nowy komitet nie może dołączyć do listy ogłoszonej na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Wiedząc, że nie wszyscy nasi Czytelnicy mają czas lub możliwość wyszukiwania szczegółowych informacji o zarejestrowanych komitetach wyborczych, poniżej prezentujemy oficjalne dane ze strony PKW, zachowując ogłoszoną kolejność komitetów:
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEATY JÓŹWIAK
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJ DLA PUŁTUSKA
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PUŁTUSK OD NOWA
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAZEM DLA PUŁTUSKA
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ZAWIEDZENI MIESZKAŃCY
Znani są pełnomocnicy, powołani dla każdego komitetu.
KWW Beaty Jóźwiak,
Pełnomocnik wyborczy Andrzej Wydra, Pełnomocnik finansowy Andrzej Mróz;
KWW Koalicji Obywatelskiej dla Pułtuska
Pełnomocnik wyborczy Małgorzata Katarzyna Dąbrowska, Pełnomocnik finansowy Dorota Izabella Kamińska;
KWW Pułtusk od Nowa
Pełnomocnik wyborczy Łukasz Skarżyński, Pełnomocnik finansowy Paweł Witold Krężołek;
KWW Razem dla Pułtuska
Pełnomocnik wyborczy Michał Kisiel, Pełnomocnik finansowy Anna Maria Wasilewska;
KWW Zawiedzeni Mieszkańcy
Pełnomocnik wyborczy Adam Prewęcki, Pełnomocnik finansowy Maryna Prewęcka.
Kto będzie kandydował?
Bez wątpliwości już teraz możemy przyjąć, że kandydatkami są panie Beata Jóźwiak, startująca z listy swojego komitetu wyborczego i Marzena Cendrowska, która o fotel burmistrza ubiegać się będzie z listy komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej dla Pułtuska. Pozostałe trzy komitety na razie nie wskazały jednoznacznie swoich kandydatów. To o tyle zrozumiałe, że zgodnie z harmonogramem wyborczym wynikającym z rozporządzenia premiera, czas na zgłaszanie Miejskiej Komisji Wyborczej swoich kandydatów upływa w środę, 18 września, o godzinie 16:00. Wynika to zapisów Kodeksu Wyborczego – zgłoszenie kandydatów musi nastąpić najpóźniej na 24 dni przed dniem wyborów. Do 18 września kandydaci i ich komitety wyborcze muszą jeszcze spełnić bardzo istotne wymaganie: każdy z kandydatów musi przedstawić listy poparcia podpisane przez co najmniej 1500 pułtuszczan – ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wymóg ten wynika wprost z zapisów art. 478 § 4 Kodeksu Wyborczego, regulujących zasady w wyborach przedterminowych, w których wybiera się tylko wójta / burmistrza / prezydenta.
Czy łatwo będzie każdemu z kandydatów zebrać 1500 podpisów? Powiedzmy to wprost: to się okaże… W kwietniowych wyborach burmistrza i rady mieliśmy 18.741 wyborców uprawnionych do głosowania. Tysiąc pięćset podpisów na liście poparcia kandydata to 8% ogółu wyborców. Z drugiej strony, tych odpowiedzialnych i zaangażowanych wyborców, którzy rzeczywiście poszli do urn, było 58,5% z ogółu wyborców. Jeśli jedynie wśród tych wyborców kandydatom uda się znaleźć poparcie na swoich listach, to zdobycie 1500 podpisów stanowi już blisko 14% „chodzących głosować”. Spodziewajmy się zatem w mieście i w gminnych sołectwach „kolędników” zbierających podpisy. Zapewne pojawią się w uczęszczanych miejscach czasowe stanowiska z przedstawicielami komitetów, wyłożonymi listami poparcia i zachętami do złożenia podpisu.
Kolejne, ważne dla mieszkańców daty w przedwyborczym kalendarium:
– do 23 września zostaną podane do publicznej wiadomości informacje, w formie obwieszczenia, o numerach i granicach obwodów, oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. W publicznych obwieszczeniach będzie można także sprawdzić, które lokale wyborcze dostosowane są do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Dostępne będą także informacje o możliwości głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika.
– do 30 września pojawią się plakaty z obwieszczeniami podającymi dane zarejestrowanych kandydatów: nazwiska, wiek, wykształcenie, nazwę komitetu wyborczego zgłaszającego kandydata i nazwę partii politycznej, do której kandydat należy. Podana będzie także treść oświadczenia lustracyjnego każdego z kandydatów. Do tego dnia można będzie zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, oraz zgłaszania zamiaru skorzystania z bezpłatnego transportu wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców 60+ (w gminach, w których w wyborczą niedzielę nie funkcjonuje transport publiczny)
– do 3 października pojawią się obwieszczenia z informacjami o organizowanym na dzień wyborów bezpłatnego przewozu pasażerskiego (art. 37f. § 1 kodeksu wyborczego)
– do 4 października można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz 60+
– do 10 października wyborcy, którzy zgłosili zamiar korzystania z transportu do lokalu wyborczego otrzymają informację o godzinie transportu.
12 października o godz. 24:00 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej – rozpocznie się tak zwana cisza wyborcza.
W niedzielę 13 października, od 7:00 do 21:00 będziemy głosowali i wskazywali swojego kandydata. Kto będzie burmistrzem Pułtuska? Dowiemy się za sześć tygodni.
ZCZ