pultuszczak

Facebook

Wszystkim życzę świętego spokoju

2022-07-20 11:25:04

Z okazji zbliżającego się Święta Policji, z komendantem powiatowym policji w Pułtusku insp. Jarosławem Olszewskim, o niełatwej pracy naszych stróżów prawa

STATYSTYKI
Obecnie w pułtuskiej komendzie pracuje 109 policjantów i 23 pracowników cywilnych. Młodzi funkcjonariusze są na bieżąco przyjmowani do pracy na wolne wakaty. Na początku trafiają do Wydziału Prewencji, do służby patrolowej.Na terenie powiatu pułtuskiego działają też dwa posterunki policji – w Pokrzywnicy – obejmujący swoim zasięgiem  gminy Pokrzywnica i Winnica oraz w Świerczach – obejmujący gminy Świercze i Gzy. Dodajmy, że w trakcie budowy znajduje się obecnie nowy Urząd Gminy w Świerczach, gdzie swoją siedzibę będzie miał również posterunek policji.

Wkrótce też szykuje się przeprowadzka z rynku do siedziby  do nowej Komendy Powiatowej Policji przy ul. przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 3. Prace przy budowie są już zaawansowane, trwają roboty wykończeniowe w środku i otoczeniu budynku głównego, gdzie będzie się znajdowała siedziba poszczególnych wydziałów oraz drugiego budynku, w którym będą się mieściły garaże, strzelnica, pomieszczenia socjalne.  Przypomnijmy, że pułtuską komendę buduje firma z Przasnysza, która roboty wyceniła na ponad 23 miliony złotych.

PRZESTĘPCZOŚĆ

Wykrywalność przestępstw kryminalnych jest w naszym powiecie nadal na wysokim poziomie, bo około 80 procent. Ostatnio zwiększyła się niestety liczba włamań do mieszkań i domów. W czasie pandemii, kiedy siłą rzeczy więcej osób przebywało w domach, a dzieci i młodzież miały naukę zdalną, włamań do mieszkań było mniej. Nie we wszystkich przypadkach udaje się wykryć sprawców, natomiast pułtuscy policjanci mają na swoim koncie, jak to mówi komendant Olszewski, “kilka istotnych sukcesów, którymi mogą się pochwalić”. Ostatnio zatrzymano sprawców zuchwałych kradzieży perfum w pułtuskiej drogerii HEBE. Sprawcy, osoby pochodzenia gruzińskiego, zostali tymczasowo aresztowani. Policjanci z Wydziału Kryminalnego pułtuskiej komendy rozesłali zdjęcia do wszystkich jednostek, mając słuszne podejrzenia, że Gruzini działali w innych powiatach.

Wykryto też sprawców zuchwałego rozboju w miejscowości Golądkowo. Tu dwóch napastników weszło przez okno do domu jednorodzinnego, użyli gazu wobec pokrzywdzonego mężczyzny, mieszkańca tego domu, zabrali różnego rodzaju przedmioty, telefony komórkowe, jak również dokumenty, dokonali też kradzieży pojazdu, używali gróźb karalnych. Następnego dnia zostali zatrzymani, sprawa jest rozwojowa.

OSZUSTWA INTERNETOWE

Zapytałam też o przestępstwa internetowe, różnego rodzaju oszustwa, zarówno w przypadku zakupów przez internet, jak i coraz bardziej wyszukanych sposobów pozyskania od pokrzywdzonych osób danych do logowania na konto, czy danych karty płatniczej. Mimo wciąż powtarzanych apeli policji o ostrożność i czujność, prelekcji, spotkań z seniorami, niemalże w każdym tygodniu dochodzi do takich oszustw. W pułtuskiej komendzie tego typu sprawami zajmuje się Zespół do walki z przestępczością gospodarczą. W pierwszej kolejności, po ewentualnej utracie pieniędzy z konta, pokrzywdzeni powinni składać reklamacje do banku. Każde zgłoszenie jest oczywiście przyjmowane, ale najważniejsza jest tu prewencja i zdrowy rozsądek każdego z nas.

PUŁTUSKI RYNEK

Z komendantem Olszewskim poruszyłam także temat gromadzenia się młodzieży na pułtuskim rynku, który stał się miejscem spotkań towarzyskich, ale też picia alkoholu, głośnych imprez do późna w nocy, szczególnie w weekendy, na co skarżą się mieszkańcy rynku i pobliskich ulic. Hałaśliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne, są również rajdy samochodowe wokół rynku, popisy szybkiej jazdy, które mogą się skończyć tragicznie. Jak poinformował insp. Olszewski, od początku wakacji policja rozpoczęła bardziej radykalne działania dotyczące bezpieczeństwa na rynku. Codziennie policjanci legitymują, a w razie potrzeby, wypisują mandaty i kierują wnioski o ukaranie do sądu. Chodzi tu głównie  o spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i zakłócanie ciszy nocnej. Działania te będą kontynuowane.

Dodajmy, by zachęcić mieszkańców, że przyjmowane jest każde zgłoszenie, nawet anonimowe. Dzwoniący nie musi podawać swoich danych, jeśli czegoś się obawia, a jest świadkiem jakiegoś zdarzenia lub chce policji zasygnalizować problem.

Rajdom samochodowym wokół rynku mają zapobiec wyniesione przejścia dla pieszych, które są już wykonywane, a o które zabiegał u Burmistrza Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

WANDALIZM

Kolejnym tematem są akty wandalizmu, bo te zdarzają się w naszym mieście bardzo często, co może oznaczać, że sprawcy czują się w pewnym sensie bezkarni. Komendant Olszewski zapewnił, ze każde takie zdarzenie jest wyjaśniane, za pośrednictwem Straży Miejskiej policja korzysta z nagrań monitoringu, jeśli oczywiście w danym miejscu są kamery. Gdy widać na nagraniu twarze i sylwetki sprawców, wszyscy policjanci otrzymują wydruki z monitoringu, co daje możliwość szybszego rozpoznania sprawcy – sprawców podczas patrolowania miasta i powiatu.

Monitoring, zdaniem komendanta, jest bardzo przydatny, a skoro kamery znajdują się również na kładce dla pieszych, to zainteresowaliśmy go coraz częstszymi przypadkami jeżdżenia przez kładkę samochodami.

CZEGO ŻYCZYĆ NASZYM POLICJANTOM?

22 lipca, w Domu Polonii w Pułtusku, nasi stróże prawa będą obchodzić Święto Policji. 42 funkcjonariuszy KPP w Pułtusku otrzyma awanse na wyższe stopnie. Czego im życzyć na kolejny rok? Jak mówi sam komendant, przede wszystkim świętego spokoju. Oby tych interwencji było jak najmniej, a policjanci spotykali się z szacunkiem i zrozumieniem dla ich niełatwej i często niewdzięcznej pracy. I tu apel. Nie wzywajmy patrolu w sytuacjach, gdy policjanci i tak nie będą w stanie pomóc, na przykład przy “rodzinnym dzieleniu majątku”. Policja musi reagować na każde wezwanie, a przecież może być bardziej potrzebna w innymi miejscu.

 

ED

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…