pultuszczak

Facebook
Wielka tragedia i ogromna ofiarność

2023-02-21 3:20:58

Trwa przygotowywanie pomieszczeń dla przemiarowskich przedszkolaków

Informacja o pożarze przedszkola w Przemiarowie wstrząsnęła okolicznymi mieszkańcami, szczególnie  tej i najbliższych wsi, rodzicami dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Przypomnijmy, że uroczyste otwarcie nowego, przez lata wyczekiwanego przedszkola odbyło się zaledwie w zeszłym roku. Całkowity koszt tej inwestycji, łącznie z dokumentacją, nadzorem i robotami budowlanymi wyniósł ponad 3 mln złotych, a jej realizacja była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego, które to dofinansowanie pokryło 100% wartości robót budowlanych.Radość trwała krótko. Oficjalnie nie mówi się jeszcze o przyczynach pożaru, na miejscu będą konieczne fachowe ekspertyzy, które oszacują również stan stropu, ścian, konieczne prace remontowe. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Prawdopodobnie wybuch ognia mogło spowodować zwarcie instalacji elektrycznej, ale na ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii jest jeszcze za wcześnie.

Teraz trzeba szybko zorganizować zastępcze pomieszczenia przedszkolne w szkole. W poniedziałek, 20 lutego, rozmawialiśmy z dyrektorką Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Przemiarowie Bożeną Kościk. Poinformowała nas, że trwa adaptacja pomieszczeń w południowym skrzydle szkoły, z oddzielnymi łazienkami. Sale te na razie, dla komfortu maluszków, będą oddzielone  od reszty szkoły estetycznym płotkiem, a potem szklanymi drzwiami, które są już zamówione. Tam przenoszone są mebelki i montowane uratowane elementy wyposażenia edukacyjnego, a także zakupione wykładziny, zabawki itp.

Sporym problemem są teraz posiłki dla uczniów i przedszkolaków, które do tej pory były gotowane w nowoczesnej przedszkolnej kuchni. Na szczęście z pomocą przyszły pułtuskie placówki oświatowe. W Szkole Podstawowej nr 3 będą gotowane obiady dla uczniów, a w Przedszkolu nr 5 dla przedszkolaków z Przemiarowa – tam też została oddelegowana jedna z kucharek. Pani Bożena Kościk, w tych trudnych chwilach, jest zbudowana ludzką życzliwością i chęcią niesienia pomocy ze strony pracowników, rodziców i mieszkańców, a jak mówi “pan burmistrz też nie żałuje pieniędzy na najpilniejsze potrzeby”. Dziękuje wszystkim za pomoc i wsparcie.

W ostatnich dniach ferii zostanie zorganizowane spotkanie z rodzicami maluchów, którzy będą mogli obejrzeć zastępcze pomieszczenia przedszkolne w budynku przemiarowskiej szkoły. Tam dzieciaki pozostaną przez najbliższe miesiące, czekając na powrót do odremontowanego po pożarze przedszkola. Miejmy nadzieję, że już we wrześniu…

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *