pultuszczak

Facebook


V Dzień Tradycji Rzeczypospolitej

2018-09-05 12:40:39

Za nami weekend obfitujący w zamkowe atrakcje. Żywa lekcja historii dla widzów w każdym wieku, radość, zabawa, przepiękne pokazy walki i kunsztu rycerskiego. Mowa oczywiście o jubileuszowym, piątym już Dniu Tradycji Rzeczypospolitej

Rozpoczął się sobotnią rekonstrukcją sławnej bitwy z udziałem jazdy polskiej pod dowództwem Hetmana Stefana Czarnieckiego ze Szwecją, na Wyspie Alsen ( Dania – 1658 r.). Na plaże miejską, gdzie piechota i husaria starły się ze Szwedami, przybyły tłumy widzów i wszyscy byli zachwyceni zrealizowanym z rozmachem widowiskiem historycznym. Narratorem bitwy był niezastąpiony Radosław Lolo, a poprzedziła ją prezentacja umundurowania i wyposażenia ówczesnego wojska.
Po zaciętej bitwie, przyszedł czas na biesiadowanie przy ognisku sarmackim.
Słoneczna niedziela rozpoczęła się wymarszem z dziedzińca zamkowego barwnego orszaku piechoty, husarii z królem Janem III Sobieskim i królową Marysieńką, na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice.
Po części oficjalnej rozpoczął się piknik z husarią, który przyciągnął tłumy widzów. Były pokazy łuczników konnych, pokaz husarii i gawęda o jej uzbrojeniu, musztra piechoty cudzoziemskiej, pokaz tańca renesansowego i barokowego, pokaz artylerii i broni palnej, szermierki polską szablą bojową,
pokaz jeździecki Podlaskiego Pocztu Dam Husarskich, turniej łuczniczy dla dzieci z nagrodami. W końcu rycerze stanęli do Turnieju Husarskiego „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III”.
Prezentujemy fotogalerię autorstwa Henryka Mazurka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *