pultuszczak

Facebook

Uważaj na kleszcze

2022-07-07 10:25:53
👉 Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób (borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia rdzenia kręgowego) i powikłań.
Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. ❗️❗️❗️
Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie zapewni ochrony, ponieważ wirus KZM, w odróżnieniu od bakterii wywołujących boreliozę, znajduje się w ślinie kleszcza i od momentu pokłucia potrzebuje niedużo czasu, aby wniknąć do organizmu człowieka.
👉 Szybkie zauważenie obecności kleszcza i prawidłowe usunięcie go w jak najkrótszym czasie znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia.
🖕 Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę.
❗️❗️❗️ Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
 
👉 Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.
 
✅ Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! ✅ Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
✅ Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
✅ Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
✅ Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj ❗️❗️❗️
👉 Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.
 
👉 Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza ❗️❗️❗️
 
✅ Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą powodowaną przez wirus KZM – atakuje komórki nerwowe w mózgu oraz otaczające go struktury. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez pokłucie przez kleszcza.
 
✅ Kleszczowe zapalenie mózgu najczęściej ma dwufazowy przebieg:
 
🖕 I faza objawia się gorączką, bólem mięśni oraz innymi objawami przypominającymi grypę. Jednak najczęściej zachorowania na KZM przypadają na miesiące letnie (lipiec, sierpień) oraz wczesną jesień (wrzesień, październik). Jeśli doznajemy takich objawów poza sezonem grypowym, a kilkanaście dni wcześniej mieliśmy kontakt z kleszczem, objawy te mogą odpowiadać KZM.
 
🖕 II faza określana jest mianem neurologicznej, ponieważ dochodzi do zajęcia struktur w centralnym układzie nerwowym – najczęściej opon mózgowo-rdzeniowych, a w cięższych przypadkach mózgu oraz rdzenia kręgowego. Pojawia się gorączka (często wysoka), silny ból głowy oraz objawy związane z zajęciem powyższych struktur – sztywność karku, napady padaczkowe, porażenia, zaburzenia równowagi i świadomości.
Wszyscy pacjenci w tej fazie wymagają pobytu w szpitalu ❗️❗️❗️
👉 W najcięższych przypadkach dochodzi do zaburzeń oddychania, co wymagać może wspomagania oddechu za pomocą respiratora.
 
Kleszcze żyją one głównie:
 
✅ w lasach liściastych i mieszanych;
✅ na obszarach trawiastych;
✅ w gęstych zaroślach, paprociach;
✅ na terenach zieleni miejskiej.
 
❤️❤️❤️ UWAGA – PRZESTRZEGAJ KILKU ZASAD:
 
✅ odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
✅ odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
✅ unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta;
✅ obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta;
✅ stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
✅ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…