pultuszczak

Facebook


UWAGA naciągacze!

2016-12-08 2:54:25

Oszuści intensywnie działają w całej Polsce. Są bardzo sprytni. Schemat działania jest zawsze taki sam

Akwizytorzy lub sprzedawcy dzwonią do potencjalnego klienta i podają się za przedstawicieli firm, najczęściej telekomunikacyjnych i energetycznych. Proponują podpisanie aneksu do umowy na telefon, na nowych, atrakcyjniejszych warunkach. Oczarowany lepszymi, niższymi stawkami klient przystaje na ich propozycję. Mija zaledwie kilka dni i do drzwi puka przedstawiciel firmy. Na miejscu do podpisu podkłada kilkanaście stron dokumentów spiętych spinaczem. Klient zazwyczaj nie zawraca uwagi na to, że podpisuje nową umowę z inną konkurencyjną firmą o bardzo podobnej nazwie do tej pierwotnej. Poszkodowany nie zdając sobie sprawy, że pośród pliku kartek znajdował się ukryty dokument nie wymienionej wcześniej firmy, jednym podpisem wyraża na wszystko zgodę. Po pewnym czasie ofiara dowiaduje się, że idą za tym kolejne koszty w postaci nowych, dodatkowych faktur, które często przysyłane są po terminie odwołania od sprawy.
A samo odwołanie to kolejny punkt zaczepienia – duży zysk dla naciągacza! Nie bez znaczenia jest istnienie powiedzenia „okazja czyni złodzieja”.
Praktyki tego typu odnotowane zostały w powiecie pułtuskim. Do Komendy zgłaszają się pokrzywdzeni. Policja apeluje aby przed podpisaniem sprawdzić wiarygodność firmy i dokładnie przeczytać umowę. Nie należy korzystać z usług, których się nie rozumie a jeśli oferujący nie chce lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad, lepiej z takiej propozycji zrezygnować.
Osoba, która stała się ofiarą oszustwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje.
Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych, zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
st. sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *