pultuszczak

Facebook


Uwaga na oszustów!

2016-08-03 10:14:13

Przestrzegajmy przed nimi naszych krewnych. Nie pozwólmy, aby stracili dorobek życia

Policja ponownie apeluje i przypomina o działaniach oszustów wyłudzających pieniądze. Mimo nagłaśniania tego procederu przez różnego rodzaju media, nadal odnotowuje się przypadki wyłudzania pieniędzy od starszych osób. Niejednokrotnie za sprawą czujnych seniorów oraz innych osób posiadających wiedzę na temat, udało się udaremnić kilkadziesiąt oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.
Najczęściej przestępcy mają pierwszy kontakt z ofiarą przez telefon podając się za krewnego, który potrzebuje pieniędzy. Umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Nalegają aby senior wypłacił pieniądze i przekazał osobie wskazanej lub proszą o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. Metoda „ na policjanta” tym się różni, że oszuści po wykonanym telefonie od rzekomego wnuczka, dzwonią ponownie podając się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Prosi, aby pokrzywdzony przekazał pieniądze wyznaczonej osobie lub dokonał przelewu na wskazany numer konta. Przekonuje seniorów, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.
Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Dlatego przekażmy wiedzę na ten temat osobom najbliższym, naszym babciom, mamom, ciociom, dziadkom, ojcom, wujkom, bo to oni najbardziej narażeni są na działanie oszustów.
Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości o próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję dzwoniąc pod numery alarmowe 997 lub 112.

sierż.szt. Alicja Bobińska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *