pultuszczak

Facebook


Uwaga na oszustów!

2021-02-04 6:55:05

Wyłudzają pieniądze przez messengera

Uwaga na coraz częściej spotykany sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Najpierw włamują się do Messengera użytkownika, a następnie dążą do wyłudzenia pieniędzy od znajomych. Zaczynają w bardzo prosty i niepozorny sposób… Prośbą o pomoc pieniężną. Dlatego jeśli taką otrzymasz, zachowaj ostrożność. Sprawcy włamują się na konta mieszkańców naszego powiatu korzystających z komunikatora Messenger i proszą o zapłatę za internetowe zakupy za pomocą kodu BLIK.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika znanego portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki i zapłaty za zakupy internetowe.  Osoby, które otrzymują fałszywą wiadomość są przekonane, że rozmawiają ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności za pomocą kodu BLIK. W konsekwencji pieniądze trafiają na konto oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych lub członków rodziny, w  których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie  ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy.  W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów. Oszuści często twierdzą, że teraz nie mogą rozmawiać przez telefon.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa,  co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania. Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Nie wchodźmy na nieznane strony www. – szczególnie dotyczące FAKENEWSÓW oraz oferujące wyjątkowe okazje.

mł. asp. Anna Kowalczyk, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *