pultuszczak

Facebook


Uczniowie Skargi badali historię

2015-06-23 9:12:48

i to z powodzeniem. Troje pierwszoklasistów z klasy społeczno-prawnej – dwie Natalie: Cienkowska i Górska oraz Piotr Kwiatkowski to bohaterowie – laureaci regionalnego konkursu WYZWOLENIE? 1945. Jego organizatorem było Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie

Uczniowie SKARGI aż pół roku pracowali nad projektem, poszukując  świadków dramatycznych wydarzeń na Mazowszu z  lat 1944 i `45 r. i nagrywając z nimi rozmowy.  Działania  przyniosły  owoce  w postaci nagrań i obszernych notatek dotyczących tamtego dramatycznego okresu. Zainteresowania uczniów szły w kierunku dania odpowiedzi na pytania, jak ich bohaterowie zapamiętali wkroczenie wojsk radzieckich do Polski. – Czy to było wyzwolenie, czy też początek nowej okupacji, stąd ich dotarcie do sześciu osób, które zgodziły się opowiedzieć moim uczniom o swoich losach  w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu – powiedziała TYGODNIKOWI Anna Krawczyńska, historyczka, pod kierunkiem której uczniowie odnieśli niekwestionowany sukces.

Film nosi  konkursowy tytuł, trwa trzydzieści minut i powstał dzięki państwu: Jadwidze Makowskiej, Tadeuszowi Flurowi, Edwardowi Malinowskiemu, Antoniemu Palaskowi, Mirosławowi Powierzy, Tadeuszowi Smogorzewskiemu, ks. Tadeuszowi Staniszkowi, Bronisławie i Marianowi Wroniakom. Do grona pułtuszczan dołączyła dyrektor Muzeum Regionalnego Anna  Henrykowska, autorka krótkiego wywiadu dotyczącego sytuacji Pułtuska na przełomie lat 1944/`45.

Pułtuscy uczniowie, posiłkując się relacjami ostatnich świadków  dramatycznych lat końca wojny, ocalili od zapomnienia historię związaną z wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej na Mazowsze.

Dyrektor LO Barbara Meredyk: – Gratuluję moim uczniom i ich nauczycielce Annie Krawczyńskiej – drugie miejsce w konkursie to ogromny  sukces naszej szkoły. Po wakacjach będziemy mieli możliwość poznania filmu, więc uzbrójmy się w cierpliwość.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *