pultuszczak

Facebook




Twój partner chrapie? To może negatywnie wpływać na jego zdrowie

2022-05-21 8:23:07
Chrapanie jest stosunkowo częstą przypadłością, która dotyka ludzi w każdym wieku, częściej jednak dotyczy mężczyzn niż kobiet. Dla niektórych jest to powód do wstydu, dla innych – symbol „słodkiego snu”. Takie nocne koncerty są jednak uciążliwe i męczące dla domowników, mogą się także negatywnie odbić na zdrowiu osoby chrapiącej. Dlaczego właściwie ludzie chrapią i w jaki sposób może to wpłynąć na ich organizm?

Przyczyny chrapania

Chrapanie wynika z nieprawidłowego przepływu wdychanego powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu. Dolegliwość ta może wynikać z wielu czynników. Do najczęstszych z nich należą: skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki, polipy w nosie, nieprawidłowa budowa gardła czy opadające podniebienie. Przyczyny te wynikają z anatomii i nie mamy na nie zbyt dużego wpływu – jedynym rozwiązaniem pozostają zabiegi operacyjne. Jednakże niektóre źródła chrapania można wyeliminować, zmieniając styl życia. Do tych czynników należą: picie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych, otyłość, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek czy przemęczenie organizmu.

Jak chrapanie może wpływać na zdrowie?

Sporadyczne chrapanie po wyjątkowo ciężkim dniu czy w trakcie kataru zdarza się każdemu i samo w sobie nie jest szkodliwe. Może być uciążliwe dla partnera czy innych domowników, jednakże nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji. Problem pojawia się, kiedy mamy do czynienia z chrapaniem chronicznym, mającym miejsce każdej nocy. Jeżeli dostrzeżemy taką dolegliwość u partnera, absolutnie nie powinniśmy tego ignorować.

Chroniczne chrapanie przede wszystkim zaburza sen i sprawia, że staje się on zbyt płytki. Powoduje to niewyspanie, ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji uwagi, bóle głowy i ogólne uczucie osłabienia. Nieleczone długotrwałe chrapanie może także prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak bezdech senny, czyli utrata zdolności oddychania na kilka do kilkudziesięciu sekund podczas snu. Powoduje to niedotlenienie organizmu, a także zaburzenie krążenia mózgowego i choroby układu sercowo-naczyniowego, co znacznie zwiększa ryzyku zawału czy udaru.

Sposoby na chrapanie

W pierwszej kolejności warto wyeliminować ewentualne nawyki, które mogą powodować chrapanie. Rzucenie palenia, zrezygnowanie z nadużywania alkoholu, odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, a także spanie na brzuchu lub na boku (a nie na wznak) są dobrą praktyką, która znacznie poprawi jakość snu. Możemy także skorzystać z różnego rodzaju preparatów, takich jak leki na chrapanie na Wapteka.pl. Spraye i tabletki dostępne bez recepty nawilżają śluzówkę i powodują zwiększenie napięcia podniebienia, co niweluje chrapanie i niesie ulgę, zarówno dla osoby chrapiącej, jak i jej partnera czy innych domowników. Dobrym rozwiązaniem okazują się także wkładki do nosa, usprawniające przepływ powietrza, a także listki doustne, wzmacniające ściany gardła.

Jak wyleczyć chrapanie?

Czasami zdarza się, że wymieniona powyżej sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów. Może to wynikać z anatomicznych przyczyn chrapania, takich jak krzywa przegroda czy nieprawidłowa budowa gardła i podniebienia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z laryngologiem w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy. Leczenie chronicznego chrapania może obejmować m.in. zabiegi radiochirurgiczne, terapię pozycyjną lub aparaty wewnątrzustne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *