pultuszczak

Facebook


Tradycja szopek Bożonarodzeniowych w Polsce

2018-11-17 11:35:14
Szopka bożonarodzeniowa jest ważnym symbolem, który stanowi element kulturowy. W okresie świątecznym pod każdą choinką w polskim domu znajdziemy niewielką szopkę upamiętniającą ważne wydarzenia, które pragniemy uczcić. Od czego zaczęła się ta piękna tradycja?

 

Pierwsza szopka – skąd się wzięła tradycja?

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Celem świętego Franciszka było przybliżenie ludziom tajemnicy zbawienia i zainteresowanie ich wiarą. Z biegiem lat szopki były stopniowo rozbudowywane, coraz bardziej urozmaicane, a sam pomysł trafił do wiernych, którzy postanowili wykorzystać tę ideę w swoich domach.

Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku. Pierwszymi śladami tego zwyczaju są pochodzące z wieku XIV figury Matki Boskiej i Świętego Józefa. Zachowały się one w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja.

W II połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze szopki krakowskie. Ich wygląd wzorowany był na zabytkowych krakowskich budowlach, głównie kościołach. Wyróżniają się smukłą budową i bogatymi zdobieniami. Precyzja wykonania przy jednoczesnym zachowaniu detali sprawiły, że krakowskie szopkarstwo znalazło się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Z upływem lat tradycja tworzenia ozdobnych szopek trafiła pod strzechy. Obecnie każda rodzina w okresie Świąt Bożego Narodzenia stawia pod choinką lub w innym widocznym miejscu szopkę. Różnorodne modele, wykonane z największą dokładnością możemy obecnie zakupić niemal wszędzie. Szeroki wybór ozdobnych znajdziemy również w sklepach internetowych z artykułami religijnymi. Dostępne szopki bożonarodzeniowe stanowią piękną ozdobę podkreślającą uroczysty charakter obchodzonych świąt.

Współczesne szopki

Obecnie szopki bożonarodzeniowe znajdziemy w każdym kościele. Z okazji zbliżających się Świąt każda parafia stara się stworzyć możliwie jak najatrakcyjniejszą dekorację. Do budowy szopek angażują się wszyscy parafianie, nawet dzieci i osoby starsze. Jest to doskonały sposób na integrację wierzących, którzy mają okazję spędzić więcej czasu razem.

W Polsce, co roku odbywają się również liczne konkursy na najpiękniejszą szopkę, które są organizowane na ogromną skalę obejmująca całą Polskę. Powszechne są także miejscowe rywalizacje np. w obrębie jednego miasta.

Szopka w czasie Bożego Narodzenia musi koniecznie znaleźć się w każdym domu. Niekiedy ozdobne, bogate szopki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli w naszej rodzinie nie ma takiej tradycji, warto ją rozpocząć. Szopkę możemy zakupić w wielu sklepach, jednak wato sięgnąć po produkty oferowane przez wyspecjalizowane punkty. Sklepy z artykułami religijnymi posiadają ogromny wybór szopek w różnych stylach, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Model, na jaki się zdecydujemy, możemy wybrać w zależności on naszych własnych, indywidualnych preferencji.

Szopka bożonarodzeniowa stała się wyjątkowo ważnym elementem każdych Świąt Bożego Narodzenia. Postawiona w widocznym miejscu przypomina o wartościach w naszym życiu, jednocześnie stanowiąc niepowtarzalną ozdobę domu. W każdym domy powinno znaleźć się miejsce na tak ważną i symboliczną dekorację.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *