pultuszczak




TO KRONIKA SZKOLNA

2022-10-05 4:20:04

Kroniki szkolne przechodzą, a może już przeszły, do historii. TAKI ŚWIAT. Kto by się dzisiaj biedził nad ręcznym pisaniem, wstawieniem pod teksty zdjęć, ozdabianiem kart KRONIK najróżniejszymi szlaczkami?

Nie mniej wszelkie kroniki i księgi pamięci budzą w nas niemałe zainteresowanie, ciekawość: co my tam w nich zobaczymy i czy znajdziemy siebie, swoją klasę i swoich nauczycieli. I co jeszcze? No, wiele wiadomości pozaszkolnych, bo szkoła, każdy to wie, nie była samotną wyspą w żadnej rzeczywistości. Była naczyniem połączonym i z lokalnym środowiskiem, i z polityką państwa.

Przede mną KRONIKA SZKOLNA SZKOŁY ĆWICZEŃ W PUŁTUSKU. I pierwsza jej strona, czyli ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 1967/8. Wgląd do niej zawdzięczamy zastępczyni dyrektora PSP nr 1 im. Klaudyny Potockiej, ANNIE LATEK.

ZAPRASZAMY!

***

Rok 1968

Pamiętny to rok dla naszego miasta, Pułtusk obchodzi 1000 lat. Wszystkie szkoły przygotowują się do obchodów Dni Pułtuska. ZHP przygotowuje zlot i wielki festyn z okazji X wieków miasta. Wielu nauczycieli bierze udział w przygotowaniu do tego święta, m.in.: Danuta Chomik, Czesław Borczyński, M. Jonak oraz wychowawcy klas starszych, przygotowując młodzież do wzięcia udziału w obchodach. Na terenie miasta znajduje się wiele wystaw przedstawiających dorobek Pułtuska.

NASI PRZODOWNICY

To najlepsza młodzież naszej szkoły. Wyróżnia się w nauce, w pracy społecznej, jest wzorowa w zachowaniu. Daje przykład. 1.Jadwiga Biernacka 2. Kaczmarczyk 3. Wiśniewska Bożena 4. Pajewska Aldona 5. Bobrowska Maria 6. Blicharz Małgorzata 7. Ptak Anna 8. Zapałowska Janina 9. Marcinkowska Anna 10. Dąbrowski Sławek 11. Kozińska Elżbieta 12. Wiernicki 13. Blicharz Ewa 14. Koziński 15. Kędzierska Bożena.

Rok 1968/69

NASI ARTYŚCI GRAJĄ W FILMIE

W czasie miesięcy jesiennych grupa wybranych chłopców z kl. II-VIII brała udział w nakręcaniu filmu pt. “Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Film kręcono w LO.

SPOTKANIA Z WŁADZĄ

Systematyczna praca na odcinku dydaktyczno-wychowawczym to główny rezultat osiągnięć oraz satysfakcji NAUCZYCIELA. Z okazji spotkania z kl. VII i VIII wpisał Krysiak Zdzisław poseł na Sejm PRL V kadencji.

Pułtusk, dn. 8XII1969 r.

1970 rok

W styczniu zorganizowano podsumowanie akcji ISKRA70. Na uroczystej zbiórce szczepu drużyn zostały wręczone plakietki i proporce zastępom. Uroczystość zakończyła się turniejem wiedzy o Leninie.

20 stycznia odbyło się ciekawe spotkanie z SYNEM PUŁKU Ob. K. Szymankiem, który opowiadał młodzieży o swoich przeżyciach w czasie okupacji. Było to bardzo udane spotkanie, młodzież gorąco dziękowała gościowi mocnymi oklaskami oraz symbolicznymi kwiatami, za piękne słowa i ciekawe wspomnienia.

KONKURS PIOSENKI RADZIECKIEJ

14 marca o godz. 17 odbył się uroczysty Konkurs Piosenki Radzieckiej zorganizowany przez Szkolne Koło TPPR. Udział wzięli: Pawlak Lidia i Szpilich Elżbieta. Opiekunka TPPR ob. Anna Kowalska.

1970-1971 rok

Pani Irena Górecka jest od kilku lat kierowniczką świetlicy. Pod jej opieką spędza czas młodzież, która pożytecznie i przyjemnie może zapełnić wolne chwile, czekając na rozpoczęcie lekcji.

Przy świetlicy istnieje stołówka szkolna. W kuchni pracują dwie osoby- pani A. Górecka i P. Chełchowska. Obie panie dbają o to, by obiady były smaczne i zdrowe.

Panu Malinowskiemu i pani Malinowskiej oraz S. Pogłód należą się słowa uznania za długoletnią solidną pracę. Dzięki nim w szkole jest przyjemnie, ciepło i czysto.

1972 rok

BAL MASKOWY W DRUŻYNACH HARCERSKICH I ZUCHOWYCH

5 stycznia odbył się bal maskowy. Dzieci wykazały wiele pomysłowości i fantazji. Bal przygotowali opiekunowie drużyn harcerskich – druhna B. Borczyńska i druh Tadeusz Mroczkowski.

1974 rok

BAL MASKOWY

18 stycznia. Oto zwycięzcy – I miejsce – Bożena Ambroziak i Wardziński R. II miejsce – Grzegorz Olczak i Dorota Szuman. III – Rodzeństwo: Wojtek i Małgosia Dębscy. Nagrody wręczali: T. Mroczkowski, D. Chomik, B. Borzyńska.

Weseli i radośni wszyscy wspólnie obchodzimy ŚWIĘTO KLASY ROBOTNICZEJ. Najpiękniej wyglądali harcerze i zuchy. W tym roku było nas więcej w pochodzie – szeregi SZKOŁY GMINNEJ były zwiększone przez uczniów szkół z Bobów, Przemiarowa, Płocochowa, Moszyna. Barwny i efektowny był nasz pochód.

1975 rok

EKSHUMACJA ZWŁOK NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA RADZIECKIEGO ZNALEZIONYCH NA ŻWIROWNI W DZIERŻENINIE NA CMENTARZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich, społeczeństwo Pułtuska, młodzież szkół pułtuskich, przedstawiciel AMBASADY RADZIECKIEJ w Polsce.

SPORT TO ZDROWIE

Nasi chłopcy dobrze grają w koszykówkę. Są najlepsi w powiecie. Pan Mroczkowski cieszy się, że i w nożnej jesteśmy w czołówce. Piłka bramki nie omija. SKS prowadzą panowie – Tadeusz Mroczkowski i Ryszard Strzelecki. Bogdan Mieczkowski, uczeń klasy VIII, uznany został w czasie zawodów w Wołominie za najmilszego sportowca. Chłopcy dużo trenują, bo wiedzą, że piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Dziewczyny też są dzielne.

A WAKACJE TO RZECZ MIŁA, WYŚMIENITA RZECZ

Tym razem nad morzem – w Jantarze (druhna Borczyńska), nad Narwią w Bobach (druhna Jonak) i w Warszawie (druhna Szkopek).

Ogółem w zorganizowanych formach wypoczynku letniego uczestniczyło ponad 150 dzieci i młodzieży naszej gminy.

Smaczki z KRONIKI SZKOLNEJ SZKOŁY ĆWICZEŃ wyszperała Grażyna Maria Dzierżanowska. Wpisy zgodne z oryginalnymi.

(Ciąg dalszy nastąpi)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *