pultuszczak
TO KOLEJNA, WAŻNA WYSTAWA

2023-05-10 4:20:55
W Muzeum Regionalnym, od niedawna, nowa wystawa, bliska sercom najstarszych pułtuszczan – 80-lecie utworzenia 1. Batalionu Saperów (“Batalion powstał w 1943 r. na terenie b. ZSRR jako jednostka inżynieryjna 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki”). Ekspozycja upamiętnia również jednostkę Wojska Polskiego, stacjonującą w Pułtusku w latach 1976-2001.
Ów BATALION przez 10 aż lat, od 1945 roku, brał udział w rozminowywaniu kraju, także powiatu pułtuskiego. Ma na koncie olbrzymią ilość rozbrojonych min, niewypałów i niewybuchów. Saperzy dokonali wówczas olbrzymiej pracy, niezwykle niebezpiecznej, a i precyzyjnej. Wiadomo – saper myli się tylko raz.- To kolejna, ważna wystawa ze społecznego punktu widzenia. Tak ważna jak ta o społeczności żydowskiej, jak ta poświęcona 13pp, czy jak ta wcześniejsza o straży pożarnej i orkiestrze. Jej autorem jest Michał Filip Świdwa, pracownik naszego MUZEUM, historyk, osoba, która szczególnie pasjonuje się okresem międzywojennym, WRZEŚNIEM `39roku i historią wojskowości. Składa się z trzech części: planszowej, zabytki i prezentacji multimedialnej – mówi dyrektor MR Andrzej Popowicz.

Jak informuje przewodnik po wystawie pióra Michała Filipa Świdwy, w 1976 r. BATALION został przeniesiony do naszego miasta, w którym saperzy kontynuowali rozminowywanie pułtuskiej ziemi, a także “ochraniali infrastrukturę techniczną i społeczeństwo przed żywiołami” – powódź.

W 1996 r. 1. BATALION SAPERÓW otrzymał nazwę PUŁTUSKI, a z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nowy sztandar.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2023 roku. Zorganizowali ją: Gmina Pułtusk, Muzeum Regionalne, Koło nr 2 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku. Współorganizatorzy? Liczni, między innymi: Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców.

Wystawa nie powstałby bez udziału tych, którzy udostępnili swoje zbiory, a to: Bogusław Bębenek, Jerzy Chmielewski, Roman Dela, Stanisław Kania, Kazimierz Karpiński, Andrzej Kiempa, Grażyna Kozioł, Maria Kubiak, Marian Lisiecki, Krzysztof Łukawski, Tadeusz Nalewajk, Waldemar Obidziński, Leszek Topólski, Michał Filip Świdwa, oraz bez sponsorów – POLMLEK-u i ISBUD-u.

Zdjęcia użyczone przez PUŁTUSKNEWS, dziękujemy.

Grażyna M. Dzierżanowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *