pultuszczak

Facebook

Tak pożegnaliśmy rok 2018

2019-01-18 10:27:28

Kapsuła Niepodległości już w ziemi

Ostatniego dnia grudnia 2018 roku, po godzinie 11.00, zakopaliśmy kapsułę NIEPODLEGŁOŚCI. Ów projekt to nie tylko uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również chęć zachowania po sobie pamięci dla przyszłych pokoleń
Kapsułę złożyliśmy nieopodal Dębu Pamięci i pomnika Wincentego Witosa, przy dawnej bursie – ulica 3 Maja. Dla jej przyszłych odkrywców podano komunikat, że nie może być otwarta wcześniej niż za pół wieku.
Co mieści metalowy pojemnik w kształcie tuby? Pamiątkowe wydanie TYGODNIKA PUŁTUSKIEGO, zawierające prezentacje ważnych firm i instytucji z miasta i powiatu, przesłanie, czyli List do Przyszłych Pokoleń, podpisany przez organizatorów akcji: Pawła Kozerę – wydawcę “TP”, Ewę Dąbek – redaktor naczelną, przewodniczącego RP Tadeusza Nalewajka i starostę Jana Zalewskiego (kopię listu przekażemy do Muzeum Regionalnego). W kapsule znalazły się również przedmioty podarowane przez organizatorów, burmistrza Wojciech Gregorczyka, prezesa powiatowych struktur PSL Witolda Chrzanowskiego i innych. Jako ciekawostkę podajmy, że pojemnik mieści także kartę pamięci ze zdjęciami uczestników projektu.
Przed złożeniem pojemnika do ziemi głos zabrała Ewa Dąbek, która podziękowała zebranym “za udział w tym pięknym przedsięwzięciu”. – Udało nam się je zrealizować dzięki uprzejmości starostów, Zarządu oraz Rady Powiatu, wójtów naszego powiatu. dyrekcji Domu Polonii w Pułtusku i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie oraz przedsiębiorców – powiedziała redaktor Dąbek i poprosiła wicestarostę Beatę Jóźwiak o odczytanie Listu do Przyszłych Pokoleń.
List, przed włożeniem do tuby, został podpisany przez uczestników uroczystości.
– Przez wiele lat mogłem obserwować ten teren, mieszkałem przy Żwirki i Wigury 6 – powiedział burmistrz Wojciech Gregorczyk. – Kiedyś, rano, ze zdumieniem zauważyłem, że na placu, na którym się bawiliśmy, rozpoczyna się budowa. Potem okazało się, że to będzie bursa, nazywana też internatem. Wcześniej, wiemy, w tym miejscu stała cerkiew, która dominowa nad naszym miastem. Na początku lat 20. XX wieku została zniszczona. Opowiadał mi o niej, świętej pamięci, pan Zdzisław Kędzierski, który jako mały chłopiec był świadkiem tych wydarzeń. Ciekawe, co będzie za 50 lat, jak zmieni się to miejsce, co w nim będzie stało. Ja nie doczekam, państwu, życzę, żebyście doczekali.
Witold Chrzanowski: – Chciałbym wyjaśnić, dlaczego kapsuła będzie w tu, a nie gdzie indziej. Otóż, 11 listopada, w tym miejscu uczciliśmy stulecie niepodległości Polski, składając kwiaty przy pomniku Witosa i wsadzając tu Dąb Pamięci. Dąb jeszcze nie doczekał się opisu, powstanie na pewno na wiosnę. A że starosta jest jednym z organizatorów dzisiejszej uroczystości, więc da się to wszystko pogodzić w jednym miejscu. Będzie tu też kamień, na którym zostanie umieszczona informacja o DĘBIE i o Kapsule Niepodległości.
Pomysł złożenie KAPSUŁY do ziemi wzbudził wśród pułtuszczanach żywe zainteresowanie. To niebanalne uhonorowanie stulecia niepodległej POLSKI.
Tygodnik Pułtuski jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy zgodzili się uczestniczyć w naszym projekcie i pozostawili tym samym pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy władzom Powiatu na czele ze starostą Janem Zalewskim i wicestarostą Beatą Jóźwiak, burmistrzowi Wojciechowi Gregorczykowi i obecnemu na uroczystości zastępcy burmistrza Tomaszowi Sobieckiemu, wójtowi gminy Świercze Adamowi Misiewiczowi, wójtowi gminy Gzy Cezaremu Wojciechowskiemu, wójtowi gminy Winnica Robertowi Wróblewskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie Ewie Leszczyńskiej, firmie POLMLEK na czele z Andrzejem Grabowskim, Domowi Polonii w Pułtusku na czele z dyrektorem Michałem Kisielem, Witoldowi Chrzanowskiemu, Radosławowi Lolo i Józefowi Śniegockiemu oraz wszystkim innym, dzięki którym powstało jubileuszowe wydanie Tygodnika Pułtuskiego i udało się złożyć w ziemi naszą Kapsułę Niepodległości.
Tekst GMD. Foto Henryk Mazurek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…