Sztuka CV: jak napisać dokument, który zrobi wrażenie na pracodawcach
2023-05-26 11:05:54
Głównym narzędziem w poszukiwaniu pracy jest CV. Twoje szanse na zatrudnienie zależą od jakości i znajomości tego dokumentu. Niestety, wielu kandydatów, którzy są pewni swoich kwalifikacji, nie przywiązuje należytej wagi do pisania CV. Jednak jak pokazuje doświadczenie, tacy kandydaci są eliminowani na pierwszym etapie.
To od CV zależeć będzie pierwsze wrażenie potencjalnego pracodawcy na temat Twoich danych zawodowych i osobowych oraz Twojego późniejszego zatrudnienia. Z reguły specjalista HR dużej firmy nie poświęca więcej niż 20 sekund na przejrzenie każdego CV. Dlatego zadaniem wnioskodawcy jest stworzenie CV, które wyróżniając się pośród ogromnego natłoku informacji, mogłoby zainteresować pracodawcę od pierwszych linijek.
Postępując zgodnie ze wszystkim, co jest napisane poniżej, możesz łatwo umówić się na być może pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w swoim życiu. Znalezienie pracy jest proste, skorzystaj z dowolnej wyszukiwarki ofert pracy, wpisz na przykład praca Jeżewo, a zobaczysz aktualne oferty pracy.
Zdjęcie do CV
Wybór zdjęcia do CV dla wielu kandydatów zawsze stanowi pewną trudność, ponieważ pomoże pracodawcy wywrzeć na Tobie pierwsze wrażenie.
Pamiętaj, że jesteś profesjonalistą. Patrząc na zdjęcie, specjalista HR „przymierza” cię w miejscu pracy, więc powinien zobaczyć profesjonalistę, a nie tylko fajnego faceta albo kobietę. Wybierz aktualne zdjęcie. Zdjęcie powinno odzwierciedlać Twój obecny wygląd.
Wybierając zdjęcie, warto pamiętać o 7 cenionych „nie”:
- Kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, samochody, parasole;
- Zdjęcia w pełnym rozkwicie;
- Inne osoby na zdjęciu;
- Życie gospodarstwa domowego w tle;
- Święto;
- Kieliszek szampana;
- Plaża w tle.
Sprawdź jakość obrazu. Selfie, zdjęcia „lustrzane” i po prostu zrobione telefonem są odpowiednie na Twojej stronie w mediach społecznościowych, ale nie w CV. Poproś znajomych o wykonanie portretu.
8 podstawowych punktów w CV
- Nazwisko, Imię. Rozpocznij swoje CV w sposób, który przyciągnie uwagę rekrutera, a jednocześnie ułatwi znalezienie Twojego CV wśród dużej liczby. W tytule CV umieść swoje imię i nazwisko.
- Kontakty. Jeśli Twoje CV jest interesujące dla rekrutera, to musi jak najszybciej skontaktować się z Tobą i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego podaj tylko odpowiednie dane kontaktowe i nie popełniaj błędów w cyfrach lub literach.
- Cel. W agencji rekrutacyjnej lub firmie z reguły rekrutacja odbywa się na kilka wakatów, dlatego pamiętaj, aby następnym nagłówkiem był nagłówek „Cel”. Tutaj musisz napisać, na jakie stanowisko aplikujesz.
- Edukacja. Utwórz nagłówek „Edukacja” i wypisz szkoły, kursy itp., które ukończyłeś lub nadal się uczysz.
Dla każdego miejsca studiów – wpisz okres studiów z dokładnymi datami rozpoczęcia i zakończenia studiów (miesiąc, rok); podaj kwalifikacje, które uzyskałeś na koniec szkolenia.
- Doświadczenie. Utwórz nagłówek „Doświadczenie zawodowe” i wypisz swoje poprzednie prace.
Dla każdego zadania podaj następujące informacje:
- Daty rozpoczęcia i zakończenia / miesiąc, rok;
- nazwa firmy;
- stanowisko;
- obowiązki;
- powód zwolnienia.
W swoim CV wymień tylko te oferty pracy, które są ważne dla pracy, której szukasz.
- Dodatkowe informacje. W tej sekcji powinieneś wskazać umiejętności zawodowe, które wyróżniają Cię spośród innych kandydatów. Tutaj musisz napisać o tym, co jest istotne dla pożądanego stanowiska: doświadczenie zawodowe, znajomość specjalnych programów i technologii.
- Cechy osobiste. Co drugie CV mówi: towarzyski, pracowity, dokładny. Ta cecha już nie działa, ale jaka jest alternatywa?
Oferujemy kilka opcji dla mniej oklepanych fraz, które mają szansę przykuć uwagę pracodawcy:
- Odpowiedzialny/poważny, obowiązkowy, rzetelny, sumienny, uważny, wykonawczy. Możesz na mnie polegać, swoją pracę wykonuję sumiennie.
- Uczciwy/otwarty, obiektywny, bezstronny, szczery, szczery, przyzwoity.
- Zalecenia. Jeśli masz umowę z osobami, które mogą udzielić Ci naprawdę dobrych rekomendacji, możesz podać nazwisko, stanowisko tych osób i ich numery telefonów.
List motywacyjny
Zawsze pisz listy motywacyjne. Dobry list motywacyjny odpowiada na 2 pytania: „Dlaczego chcę tę pracę?” i „Dlaczego mogę to zrobić?”.
Po przeczytaniu dobrego listu motywacyjnego rekruter będzie chciał zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną, zanim jeszcze przeczyta CV.
Ale niestety nie ma szablonu idealnego listu, który zrobiłby wrażenie na każdym profesjonaliście HR. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas pisania. W przeciwieństwie do formalnego CV, list motywacyjny ujawnia specjalistom HR Twoją osobowość, Twoje mocne strony. Więc „przyprowadź” siebie jako prawdziwego profesjonalistę, a nie tylko ciekawego rozmówcę. Pokaż, że świadomie odpowiadasz na wakat i naprawdę chcesz pracować w tej firmie. Aby to zrobić, dokładnie przestudiuj stronę pracodawcy i opis stanowiska i skup się na porównaniu swojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego z wymaganiami stawianymi kandydatowi. Pamiętaj, że list motywacyjny to nie kanwa tekstu, a kilka zdań, które zainteresują pracodawcę.