pultuszczak

Facebook


Sztangiści MKS „Narew” kontynuują medalowe tradycje

2019-03-27 12:15:23

Uznanie przez Pułtuską Radę Sportu osiągnięć Pawła Szmei za „Wynik sportowy roku 2018” miało głębokie uzasadnienie

Rok 2018 to pasmo sukcesów: złoty medal Mistrzostw Polski Junior. U 20 z wynikiem 327 kg w dwuboju olimpijskim, XI m. w Mistrzostwach Świata U 20, 325 kg, brązowy medal Mistrzostw Polski Senior. 335 kg i IV m. w Mistrzostwach Europy U 20, 340 kg.
Oprócz Mistrzostw Świata w Taszkiencie (start z dotkliwymi problemami żołądkowymi) Paweł odnotowuje stały progres wyniku – od 327 kg w kwietniu do 340 kg w październiku. Ogromne możliwości ujawnił w pierwszym starcie w 2019 r. Występ 23 marca w I lidze w barwach ciechanowskiej „Mazovii” okrasił świetnym wynikiem 348 kg (rwanie 163 kg i podrzut 185 kg). Uzyskał drugi rezultat w kraju. Wyraźnie lepszy wynik miał tylko Arkadiusz Michalski, mistrz Europy i medalista mistrzostw świata, najlepszy obecnie polski sztangista.
Doceniając klasę Pawła i jego możliwości rozwojowe, trener kadry narodowej seniorów dr Mirosław Choroś powołał go do kadry narodowej seniorów i wystawił do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów. Planowany start 12 kwietnia, w Batumi (Gruzja). Równolegle trener kadry narodowej juniorów powołał Pawła do reprezentacji na Mistrzostwa Świata Junior. U20. Impreza odbędzie się na początku czerwca na Fidżi. Ogromna odległość (ponad 16 000 km) wywołuje niebotyczne koszty transportu (1 bilet od 13 000 zł do 15 000 zł), co zapewne ograniczy liczebność reprezentacji do 3 -4 osób. Paweł jest raczej pewniakiem (odpukać kontuzje) na wyjazd do tego raju na Pacyfiku.
W 2020 r. najlepsi sztangiści świata spotkają się na pomostach Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Oby Pawłowi dopisywało sportowe szczęście i zdrowie w trudnej rywalizacji o olimpijskie nominacje. Że jest możliwe jej uzyskanie wykazał w 1988 r. wychowanek pułtuskiego klubu Andrzej Piotrowski – pułtuski sportowiec 100-lecia Niepodległości. W ocenie trenera pułtuskich sztangistów Zdzisława Pieńkosa, Paweł dorównuje talentem i pracowitością Mistrzowi Piotrowskiemu. Oby powtórzył jego dokonania, choć funkcjonuje w zgoła innej sportowej rzeczywistości.
Pragniemy również poinformować, że drugą wielką nadzieją pułtuskiej „NARWI” jest 15-letnia Zuzia Czymerska. Wybitnie utalentowana, posiadająca świetne cechy motoryczne, znalazła uznanie w oczach trenera kadry młodziczek Ireneusza Pepłowskiego. Powołana do kadry narodowej przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Europy U15, które odbędą się we wrześniu w Rumunii. Jeśli dopisze zdrowie, Zuzia ma duże medalowe szanse. Wystarczy do rekordu życiowego (141 kg) dorzucić 10 – 15 kg, a wynik powyżej 150 kg to raczej pewny medal.
Korzystając z okazji, pragniemy podziękować Panom: Tadeuszowi Nalewajkowi, Józefowi Łatyfowiczowi i Adamowi Makowskiemu za wsparcie finansowe działalności klubu w pierwszych trudnych miesiącach 2019 r. Bez tej pomocy niemożliwym byłoby prowadzić szkolenie.
Ł.G.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *