pultuszczak

Facebook

Szczupak zakochany w Narwi

2017-11-10 11:15:51

Stanisław Wasilewski – wędkarz poeta, autor publikowanego na naszych łamach Kącika wędkarskiego, który prowadził pod wiele mówiącym pseudonimem Szczupak – informuje o kolejnym sukcesie prężnie działającego Stowarzyszenia Nasza Narew

Szanowna Redakcjo,

Miło jest nam poinformować, że zakończyliśmy prace udrożnieniowo- odmulające na rzece Prut od strony wsi Gzowo. Po 25 latach całkowitej eutrofizacji, jakiej rzeka ta uległa, jej wody połączyły się wreszcie z nurtem Narwi, bowiem Prut jest prawobrzeżnym dopływem tej rzeki, płynącym od strony wsi Kruczyborek w gminie Zatory. Projekt ten mogliśmy zrealizować dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w czerwcu tego roku. Pogłębienie 150 metrów wspomnianej rzeki umożliwi migrację wszystkich gatunków ryb na wiosenne tarliska, które od zarania rozlewisk Narwi tu istniały. Poza tym został ułatwiony dopływ do dwóch odizolowanych oczek wodnych, mieszczących się na rozlewisku, gdzie w maju br zupełnie przypadkowo odkryliśmy siedlisko strzebli błotnej, o czym poinformowałem kierownictwo Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Jako Stowarzyszenie chcemy w tym miejscu wprowadzić monitoring tego gatunku, który jest pod szczególną ochroną. Do tej pory żadne źródła naukowe nie umieszczały informacji o występowaniu tego gatunku w Dolinie Dolnej Narwi, a to z bardzo prostej przyczyny. Otóż nikt nigdy dotąd nie przeprowadzał tu badań , a istnienie tego gatunku znane było i jest tylko z biuletynów ichtiologów wydanych w latach 2000- 2003. Członkowie Stowarzyszenia Nasza Narew wystosowali odpowiedniej treści oświadczenia do dyrekcji Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych z/s w Otwocku, powiadamiając także o swoim odkryciu Dyrekcję Ogrodu Zoologicznego w Płocku, który to posiada strzeblę błotną, a z którym SNN chce nawiązać współpracę w celu restytucji tego gatunku, właśnie w powiecie pułtuskim. Kolejnym naszym działaniem jest współpraca z Okręgiem Ciechanowskim i Mazowieckim PZW, w przypadku tego drugiego za pośrednictwem Koła PZW nr 79, posiadającego stanicę wędkarską w Strzyżach gm. Pokrzywnica, reprezentowanego przez prezesa koła pana Ryszarda Kosa. Będziemy pozyskiwali środki na dalsze prace odmulające rozlewisk Narwi celem zwiększenia miejsc tarliskowych rybom, zarówno drapieżnym jak i spokojnego żeru.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu dr Marcinowi Dolocie z NPK w Siedlcach za pomoc i doradztwo w naszych działaniach chroniących najpiękniejszą z rzek Mazowsza Narew, panu Adamowi Giereciowi, prezesowi Okręgu Ciechanowskiego PZW, Firmie Przedsiębiorstwo Usług Wodnych Marcin i Stanisław Jurkowski z Legionowa za profesjonalne wykonanie zlecenia na rzece Prut oraz pracownikom tej firmy, Michałowi Kwiatkowskiemu, operatorowi koparki i Bogdanowi Wilczakowi brygadziście pchacza i barki, na której stacjonowała koparka.

Stanisław Wasilewski, przewodniczący SNN
Mojej Narwi

Kiedy tak stoję nad brzegiem Narwi
wpatrzony w nurt wody płynący
wspominam progi lat dziecięcych
i starą łódź a w niej mój ojciec
z wędziskiem w ręku oceniał miejsca
gdzie szczupak rankiem gonił drobnicę
wypływał czasem także na leszcze
oraz płociowe śledził ławice

Kiedy tak stoję u brzegu Twego
rzeko kochana, rzeko jedyna
wtapiam się w Ciebie i jestem falą
która wraz z wiatrem wyspy opływa
dotykam dłonią Twej słodkiej wody
i delikatnie głaszczę Twe szkliwo
a Ty chcąc coś mi odpowiedzieć
między palcami moimi płyniesz

Kiedy tak trwam w bezruchu wielkim
a w koło cisza i las z trzciny
odchodzi gdzieś niepokój wszelki
i życie tętni w podwalinach
ze starorzeczem mógłbym płynąć
bo ono w Gzowie najpiękniejsze
w obronie Twojej mógłbym zginąć
bo tak Cię kocha moje serce

A kiedy przyjdzie czas umierać
bo życie przecież nie trwa wiecznie
przypłyń ma rzeko do bram niebios
niech się nacieszę Tobą jeszcze

Stanisław Wasilewski- Żyrardowskie Wieczory Literackie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…