pultuszczak

Facebook

ŚWIĘTOWANIE ZAŚLUBIN Z MORZEM

2022-03-11 7:26:12

Dzięki Zarządowi Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyliśmy – 5 marca – w uroczystości patriotyczno-kulturalnej zorganizowanej w przyzamkowym MANEŻU z okazji obchodów 102. rocznicy ZAŚLUBIN POLSKI z MORZEM

Spotkanie rozpoczęła sekretarz LIGI Hanna Potapowicz, nawiązaniem do historycznej chwili zaślubin z morzem 10 lutego 1920 roku, kiedy to Pomorze, po 148 latach, powróciło do Macierzy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kapitan żeglugi śródlądowej Andrzej Potapowicz. – 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Europy. Dwa lata później odwieczne ziemie polskie – Pomorze – wróciło do Macierzy, a 10 lutego 1920 roku Wojsko Polskie dotarło do Bałtyku – rozpoczął mówca.

– 10 lutego to święto członków LMiR, święto Marynarki Wojennej. Tak jak nasi poprzednicy, staramy się być wtedy w Pucku, ale to święto obchodzimy w całej Polsce, a na Mazowszu jest nam ono szczególnie ważne i bliskie. Wszystko zaczęło się na Mazowszu, bo pierwsza formacja Marynarki Wojennej to bataliony, to flotylla wiślana. 23 grudnia 1918 r. na parostatku Wisła po raz pierwszy powiała polska bandera – zaznaczyła Hanna Potapowicz.

 

Z okazji święta zaślubin przyznawane są wyróżnienia, najwyższym jest Pierścień Hallera, którym został uhonorowany pułkownik Stanisław Andrzej Cieślak. Kolejni uhonorowani to: mł. chor. MARYNARKI Adam Cendrowski (brązowy medal), muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej. Honorową Komandorię wręczono posłowi Arkadiuszowi Czartoryskiemu, dyr. Domu Polonii Michałowi Kisielowi, podporucznikowi MARYNARKI Szczepanowi Newlacilowi – kapelmistrzowi i st. bosmanowi Maciejowi Jastrzębskiemu – muzykowi. Dyplomy PRO MEMORIA otrzymali: Michał Kisiel i Małgorzata Grąbczewska z pułtuskiego Domu Polonii, gdzie swoje miejsca znalazła ORKIESTRA.

 

Wśród zabierających głos był Michał Kisiel (odniesienie do okolicznościowej wystawy oraz Narwi) i zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski, który podziękował organizatorom za wybranie Pułtuska na miejsce świętowania 102. rocznicy ZAŚLUBIN z MORZEM i odniósł się do wagi historycznego wydarzenia sprzed ponad stu laty.

Uroczystości towarzyszył bardzo dobry koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej. Jednym z trzech doborowych dyrygentów był pułtuszczanin Jacek Gierek. Koncert zakończył standard wojskowy ESKORTA WOJSKOWA, popularny marsz rodem ze Stanów Zjednoczonych.

GMD

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…