pultuszczak

Facebook

STULECIE CZESKIEGO KOMIKSU

2019-03-28 1:23:18

Mamy nową wystawę w Galerii Sztuki 4 Strony Świata – STULECIE CZESKIEGO KOMIKSU

Jej otwarcie nastąpiło w ubiegły czwartek. Dokonała go dyrektor MCKiS Izabela Sosnowicz – Ptak, której towarzyszyła Paulina Kasińska, prowadząca galeryjne warsztaty. To ona rzuciła garść informacji o tym, co to jest komiks i o tematyce wystawianych tablic, a tych jest aż 26. Komisy opatrzone są tytułami ( i stosownymi do nich treściami): Opowieści i legendy o założeniu Czechosłowacji, Czarne lata komiksu, Po praskim zamachu stanu w `48, Karambole komiksowych zwierzątek, Pokazać, objaśnić, przekonać, Niemieccy twórcy czeskiego komiksu, Śladami komiksu węgierskiego, Adaptacje literatury rosyjskiej i Czy euroobywatel Szwejk.

Dyrektor Sosnowicz – Ptak: – Dzisiejsze spotkanie to zasygnalizowanie, że w naszym mieście dzieje się nowa rzecz, więc warto odwiedzić GALERIĘ. A to GALERIA w nowej – starej odsłonie. Od 23 stycznia do 28 lutego gościliśmy wystawę z Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie – Duńskie freski sakralne. I tu pragnę powiedzieć, że misją GALERII jest edukacja w dziedzinie kultury i sztuki. Zaproponowaliśmy więc szkołom, przedszkolom, instytucjom zajmującym się edukacją trzy tematy warsztatów, adresowane są one do rożnych grup wiekowych. Związane były, oczywiście, z wystawą fresków. To były spotkania z kolorami Ziemi – o barwach na przykładzie duńskich fresków sakralnych; o średniowiecznym artyście – scenki rodzajowe na przykładzie fresków; o duńskich freskach sakralnych na tle średniowiecznego malarstwa europejskiego – powiedziała dyrektor Sosnowicz – Ptak.

Co wynikło z propozycji MCKiS? Pierwsza wystawa, ta prezentująca freski, trwała 26 dni roboczych. I przez ten czas odbyło się w 4 Stronach Świata aż 18 zajęć warsztatowo – lekcyjnych, w których wzięło udział około 350 osób. Oczywiście, w tę grupę nie są wliczeni goście indywidualni GALERII.

Izabela Sosnowicz – Ptak: – Obecną wystawą – Stulecie czeskiego komiksu – wstrzelamy się w podstawę programową klas czwartych, dotyczącą właśnie komiksu. I z radością to mówię, że do 10 kwietnia na warsztaty zapisało się już 17 grup. To dobry kierunek. Jest potrzeba takich zajęć warsztatowych w oparciu o rożne wystawy. Do tej obecnej wystawy również proponujemy trzy tematy.

Wystawa czynna będzie do końca kwietnia. Warto ją obejrzeć zanim pojawi się trzecia – związana z Japonią.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…