STREET ART W SŁUŻBIE POLICJI
2023-07-26 10:39:53
Wielu mieszkańców naszego powiatu dojeżdża do pracy w Warszawie własnym autem czy autobusem i wybiera drogę przez Legionowo. Dzięki powstałej tu w ostatnich latach, i wciąż rozbudowywanej obwodnicy miasta, możemy dojechać do Warszawy coraz sprawniej, bezpieczniej i piękniej. Do niedawna jednak, wjazd do Legionowa szpecił paskudny mur okalający Centrum Szkolenia Policji. Teraz to się zmienia. W ostatnich miesiącach mur był naprawiany, ubytki uzupełniane a wszystko zaczęła pokrywać świeża biała farba z niebieskimi przecierkami. I już było ładnie. Tymczasem to był dopiero początek dzieła, bowiem biało niebieskie malowania okazały się tłem – niczym płótno dla utalentowanych graffiti-artystów. Powstające obrazy to piękny komiks – scenki z życia policji, pokazujący rodzaj podejmowanych przez policjantów czynności, pełne dynamizmu i społecznego przekazu. Jednym słowem – sztuka. Świadczy to niewątpliwie o coraz śmielej obecnej w przestrzeni publicznej sztuce ulicy, nazywanej z języka angielskiego street art`em. Starsze pokolenie zapewne dostrzeże “kreskę” i stylistykę komiksów z “Kapitanem Żbikiem”, bardzo chętnie kupowanych i czytanych w latach `70.
Street art to dość młode zjawisko kulturowe. Pierwsze wzmianki o sztuce ulicy pojawiają się w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Jeszcze do niedawna graffiti częściej uznawano za wandalizm niż sztukę. To się jednak zmienia, a wielkoformatowe murale stają się wyrazem artyzmu. Street art jako element kultury masowej na naszych oczach awansuje do miana sztuki i jednego z odłamów pop artu. Dzisiaj wiele obiektów kulturalnych, oświatowych, mieszkalnych czy użyteczności publicznej ozdabiają piękne obrazy, przemyślane, staranne, z przekazem… Takie obrazy mamy także w Pułtusku, dość wymienić portret Krzysztofa Klenczona, fasadę jednego z przedszkoli, skrzydła przy ul. Świętojańskiej czy wielki mural wzdłuż ulicy Daszyńskiego.
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie aspiruje do miana najlepszej szkoły policyjnej w kraju. Teraz dodatkowo będzie miało jedno z piękniejszych ogrodzeń, które nie szpeci miejskiej przestrzeni ale też wykorzystuje dziesiątki metrów kwadratowych powierzchni do celów promocyjnych i nowoczesnego propagowania służby. Jak zachęcić młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji? Pięknie odnowione ogrodzenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z całą pewnością staje się taką zachętą i zaproszeniem. Jest to tym bardziej ważne, że policja w Polsce obecnie boryka się z ogromnymi brakami kadrowymi. Portal money.pl, opierając swoją publikację na danych przekazanych przez NSZZ policjantów alarmuje: “tak kryzysowej sytuacji kadrowej nie było od 12 lat! Policjanci odchodzą na potęgę a młodzi nie chcą pracować w tym zawodzie”. Wymagana dla całego kraju liczba etatów wynosi 107 tys. – a braki w zatrudnieniu, podliczone na 1 marca `23 wynoszą 13 tys. W Komendzie Stołecznej Policji brakuje blisko 2 tys. funkcjonariuszy!
Nasza redakcja w ostatnich dniach przesłała komendantowi powiatowemu policji w Pułtusku prośbę o informacje, jak wygląda problem niedoborów kadrowych w naszej komendzie i gminnych posterunkach. Odpowiedź przekażemy naszym Czytelnikom w jednym z nadchodzących wydań Tygodnika Pułtuskiego.
KCZ