pultuszczak

Facebook
STRACIŁ 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH

2023-02-09 8:54:13

Oszust podał się za policjanta

Mimo licznych apeli i działań profilaktycznych nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą oszczędności życia. W miniony poniedziałek, 81-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego przekazał oszustom 30 tysięcy złotych. Przestępca podał się za policjanta. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy.
Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby okradać zazwyczaj niczego nieświadomych seniorów. Przestępcy podszywają się pod osoby, które budzą zaufanie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku ostrzegają przed oszustami. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie gotówki.

Tym razem oszust podał się za policjanta prowadzącego rzekome postępowanie w sprawie dotyczącej syna mężczyzny. Oczywiście, to zmyślona historyjka. Opowiedział, że syn 81-latka potrącił ciężarną kobietę. Naciągacz tak dobrze odegrał swoją rolę, że rozmówca w dużych emocjach uwierzył i przekazał 30 tys. złotych.

Taka dramatyczna informacja może zaskoczyć każdego. Zdenerwowany ojciec podczas rozmowy usłyszał, że musi zebrać pieniądze, żeby wpłacić kaucję i uwolnić syna z aresztu. Niebawem pod drzwiami jego domu zjawił się „kurier”, któremu 81-latek, zgodnie z instrukcjami oszusta przekazał swoje oszczędności.

Po całym zdarzeniu mężczyzna zadzwonił do syna, żeby sprawdzić, co u niego, i wtedy zorientował się, że został oszukany.

Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom”, możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, należy rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.

Gdy odbieramy podejrzany telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy, pamiętajmy, aby:

  • nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać w wyznaczonych miejscach ani nie przelewać na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu;

  • nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku;

  • poradzić się znajomych, sąsiadów, zadzwonić do członków rodziny.

Autor: sierż. Renata Soból

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *