pultuszczak

Facebook
Stłuczka w Pułtusku – jak się zachować?

2022-11-08 6:06:38

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do stłuczki drogowej. Choć emocje można uznać za zrozumiałe w takiej sytuacji, nigdy nie są one dobrym doradcą. Warto zatem się ich wystrzegać, a za to zachować spokój i pamiętać o kilku zasadach, do których należy się stosować w podobnych przypadkach. Z myślą o kierowcach z Pułtuska i okolic przygotowaliśmy poradnik na okoliczność stłuczki.

Upewnij się, że nikt nie został ranny

Niezależnie od tego, czy sprawcą zdarzenia jesteś Ty, czy ktoś inny, Twoim pierwszym odruchem powinno być sprawdzenie, czy w jego wyniku nikt nie został ranny. Na chwilę zapomnij o swoim aucie i jeśli tylko zdrowie Ci na to pozwala, dokładnie zweryfikuj jego stan u innych uczestników zdarzenia. Dlaczego to takie istotne? Oczywiście przede wszystkim dlatego, że chodzi o czyjeś zdrowie, a może nawet i życie. W skrajnych przypadkach nawet sekundy mogą decydować o powodzeniu leczenia czy uniknięciu śmierci.

Jeżeli zauważysz, że ktokolwiek uległ obrażeniom fizycznym w rezultacie zdarzenia, natychmiast zawiadom odpowiednie służby. Zadzwoń na 112 i poinformuj, co się stało, a funkcjonariusze policji i ewentualnie ratownicy medyczni z Pułtuska szybko zjawią się na miejscu. Warto mieć przy tym świadomość, że obecność osób poszkodowanych zmienia klasyfikację zdarzenia z kolizji na wypadek. Jeśli dojdzie do niego zagranicą, poza obowiązkowym OC warto mieć jeszcze assistance poza Polską, które gwarantuje ubezpieczonemu pomoc techniczną i organizacyjną.

Zadbaj o dokumentację i bezpieczeństwo miejsca zdarzenia

Kiedy masz pewność, że wszyscy są cali i nikt nie ucierpiał, dokładnie udokumentuj miejsce kolizji, najlepiej jeszcze zanim jakiekolwiek zmiany zostaną wprowadzone w jego obrębie, wynikające np. z konieczności przestawienia pojazdów. Właśnie zapewnienie bezpieczeństwa w lokalizacji, w której doszło do zdarzenia, jest Twoim kolejnym obowiązkiem. W miarę możliwości musisz zatem uprzątnąć wszelkie elementy z drogi, tak aby inne samochody mogły się nią poruszać bez ryzyka.

Wzywać policję czy nie?

Niezależnie od tego, czy posiadasz standardową, całoroczną polisę od odpowiedzialności cywilnej, czy miesięcznie tzw. komisowe ubezpieczenie OC, wyrządzone przez Ciebie szkody zostaną pokryte właśnie z OC. Możesz natomiast uniknąć mandatu, jeżeli dojdziesz do porozumienia z poszkodowanym i spiszesz oświadczenie, w którym przyznajesz się do winy i godzisz się na wypłatę odszkodowania z Twojej polisy. Analogicznie możesz postąpić wobec kierowcy, który wyrządził Tobie szkody, gdy jesteś osobą poszkodowaną w zdarzeniu. Jeżeli natomiast Twoje ubezpieczenie niedługo wygasa, koniecznie pamiętaj o jego przedłużeniu. Zastanawiasz się, gdzie je wykupić w Pułtusku? Artykuł pod poniższym linkiem pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/gdzie-ubezpieczyc-samochod/.

Wezwanie policji jest natomiast wymagane w następujących sytuacjach:

  • obrażenia fizyczne co najmniej jednego z uczestników zdarzenia,
  • brak porozumienia kierowców co do winy jednego z nich,
  • brak OC sprawcy,
  • sprawca nie chce podać swoich danych,
  • stan wskazujący na nietrzeźwość jednego z uczestników zdarzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak w sytuacji kolizji zadziała OC, wszystkie niezbędne informacje na jego temat znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Dysponując oświadczeniem sprawcy lub wiedząc o sporządzeniu stosownej notatki przez policję, możesz zgłosić szkodę do jego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że jeśli Twoja polisa obejmuje mechanizm BLS, szkodę możesz rozliczyć też w swoim towarzystwie. Z kolei w znalezieniu nowego ubezpieczenia pomoże Ci kalkulator OC i AC.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *