pultuszczak
SPOTYKAMY SIĘ, ŻEBY WYRÓŻNIĆ NAJLEPSZYCH NAUCZYCIELI

2021-10-21 12:02:59

Tegoroczne, powiatowe obchody DNIA NAUCZYCIELA odbyły się w ZSZ im. Jana Ruszkowskiego. Przebiegały w uroczystej atmosferze z udziałem samorządowców i przedstawicieli władz oświatowych. Spotkanie, zgrabnie, poprowadziła dyrektor ZSZ Anna Kmiołek – Gizara

– Szanowni państwo, dostojni goście, drodzy nauczyciele, pracownicy oświaty, 14 października 1773 roku, z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, za zgodą Sejmu, powołano Komisję Edukacji Narodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia, 14 października ustanowiono Dniem Edukacji Narodowej, świętem wszystkich pracowników oświaty. Tradycją jest, że co roku spotykamy się na powiatowych obchodach DEN w celu podkreślenia wartości i rangi zawodu nauczyciela* – rozpoczęła spotkanie dyr. A. Gizara – Kmiołek i zaprosiła na scenę starostę Jana Zalewskiego, który swoją wypowiedź zaczął od słów JPII, że “Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją”. Dodał, zwracając się do nauczycieli: – Na waszych barkach spoczywa wieka odpowiedzialność, za którą stoi również wielki wysiłek. W tym wyjątkowym dniu kieruję do was podziękowania za poświęcenie i wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy. Dzięki wam uczniowie odkrywają świat nauki, świat nowych wartości i świat wzorców dla swojego dorosłego życia.

Następnie głos zabrał dyr. DELEGATURY w Ciechanowie KO w Warszawie Jacek Kalisiński, który dziękując gospodarzom za zaproszenie na uroczystość, powiedział: – Spotykamy się, żeby uczcić, pogratulować, wyróżnić tych najlepszych nauczycieli, którzy są w obrębie powiatu pułtuskiego, z placówek, które są prowadzone przez starostwo pułtuskie. Serdecznie wam dziękuję za tę doskonałą pracę, która została dostrzeżona przez waszych przełożonych.

Mateusz Miłoszewski, zastępca burmistrza, odczytał życzenia od swojego przełożonego Wojciech Gregorczyka, który to skierował swoje słowa zarówno do czynnych nauczycieli jak i emerytów. Potem dodał: – Mam nadzieję, że po zdalnym nauczaniu w pandemii, wielu osób zaczęło znowu doceniać rolę nauczyciela i szkoły, bo ten autorytet w ostatnich latach był zachwiany. Zwłaszcza rodzice zaczęli dostrzegać, jak trudne jest wychowanie, nauczanie, ile trzeba mieć cierpliwości i innych cech, ażeby to młode pokolenie wychować. Mam nadzieję, że jak pandemia się skończy, to ten autorytet będzie coraz silniejszy i szacunek społeczeństwa do tego zawodu będzie większy.

Maria Korbal, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Pułtusku, złożywszy życzenia nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówek oświatowych, zwróciła się do swojego przedmówcy, że “z tym uznaniem i szacunkiem do nauczycieli, to pan chyba troszkę na wyrost powiedział, bo my tego tak na co dzień nie odczuwamy”. – Szacunek, i owszem, słowny, ale my byśmy również chcieli tego szacunku w postaci wyższych zarobków, czyli godniejszego życia – zauważyła.

Jolanta Siejbik, przew. Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej NSZZ SOLIDARNOŚĆ Region Mazowsze: – Życzę wszystkim, aby rządzący, podejmując decyzje, kierowali się zawsze dobrem ucznia, a dobro ucznia to zawsze dobry nauczyciel. Życzę, spokojnego dobrego roku szkolnego. Życzę realizowania pięknych, dobrych, fajnych pomysłów i dobrych inicjatyw.

Radny Rady Powiatu Mirosław Barszcz, wystąpił przed zebranymi z płomienną wypowiedzią: – Zabieram ten głos dlatego, iż w RP duża część moich koleżanek i kolegów to właśnie nauczyciele. Nauczyciel, przepiękna profesja, profesja zacna, wspaniała, godna, pełna zaufania, choć wielokroć niedoceniana. Ale cóż można byłoby rzec? Czy nauczyciel to tylko profesja? Czy nie jest to powołanie i misja? Zapewne tak. Ktoś kiedyś powiedział mi taką frazę: “Serce ludzkie jest najpiękniejsze, gdy bije dla innych”. To właśnie serce nauczyciela jest najpiękniejsze, bo bije dla innych!

Ostatni z mówców, Janusz Borzyński – dyr. Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości: – Mam wielki zaszczyt reprezentować instytucję, która sprawuje nadzór nad praktyczna nauką zawodu, a więc na co dzień współpracuje z branżowymi szkołami pierwszego stopnia i ZS B. Prusa, i ZSZ J. Ruszkowskiego oraz wieloma innymi szkołami. Mam okazję przekazać życzenia od nauczycieli zawodu, którzy nie są wpisani w Kartę Nauczyciela, a podjęli się trudu wychowywania i nauczania poprzez pracę.

Druga część uroczystości, najważniejsza, to wręczenie nagród nauczycielom i dyrektorom placówek. Beata Jóźwiak, wicestarosta, wręczyła nagrody starosty dyrektorkom: Annie Majewskiej – LO, Dorocie Orłowskiej – ZS, Annie Kmiołek – Gizarze- ZSZ, Aldonie Iniarskiej – SOSW , Agacie Drzazgowskiej – Raheb – PP-P. – To dla nas, jako dyrektorów, wyróżnienie dla społeczności, które reprezentujemy i wyróżnienie naszej pracy organizacyjnej, którą z naszymi zespołami realizujemy – powiedziała w imieniu nagrodzonych Aldona Iniarska. Nagrody dyrektorów? Te wręczyły dyrektorki LO, ZSZ J. Ruszkowskiego, ZS B. Prusa, SOSW oraz dyrektor PPP Krzysztof Kurpiewski.

(Nagrodzeni ujęci na zdjęciach).

Spotkanie nauczycielskie zakończył występ młodzieży, RUSZKOWIAKÓW.

*Oczywiste, cytaty są – z wiadomych względów – jedynie wyimkami z poszczególnych wypowiedzi.

Relacja, także fot. Grażyna M. Dzierżanowska

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *