pultuszczak

Facebook

SŁOŃCE, WIATR, WODA I ON – KORNIK

2022-02-08 2:14:47

Michał Skawiński KORNIK, były uczeń PSP im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, mieszkaniec powiatu pułtuskiego JEST w KADRZE NARODOWEJ 2022 roku

Zanim zaczął chodzić, już pływał w pułtuskim basenie. Miał pięć i pół roku, gdy zaczął żeglować na łódce klasy OPTIMIST, małej łódce.

W 2016 roku “Tygodnik Pułtuski” przeprowadził z nim wywiad. To wówczas Michał, ośmioletni żeglarz, powiedział: “Jestem z siebie dumny” i dodał, że najtrudniejsze jest dla niego połączenie szkoły i żeglarstwa.

Brat pradziadka Michała był trzykrotnym olimpijczykiem w wioślarstwie – Jerzy Skolimowski. KORNIK wzrastał w atmosferze sportowej – jego tata, KORNIK SENIOR, łączy funkcję trenera bojerowego z osobistym serwisem szkutniczym syna. Mama Michała (żartobliwie zwana Kaczką Pływaczką), Irmina, odpowiada za marketing i logistykę. “I wierzy we mnie” – mówił KORNIK.

W takim otoczeniu wzrasta Michał Skawiński, więc nic dziwnego, że już kilka lat temu, młody żeglarz twierdził, że będzie olimpijczykiem i że w wieku dwudziestu lat chce wziąć udział w olimpiadzie, a później… będzie mógł trochę poćwiczyć siatkówkę.

Żeglarstwo uprawia się nie tylko latem. Zimą odbywają się treningi wytrzymałościowe, ale również zmagania bojerowe. A bojer to taka żaglówka do jazdy na grubym, bezpiecznym lodzie. Michał żartuje, że nie trzeba mieć prawa jazdy, żeby pruć po ludzie z prędkością 50 km na godzinę.

Wróćmy do początku tekstu. 21 stycznia, jak podał Michał na swoim FB, PZŻ powołał Kadrę Narodową na rok 2022. W kadrze znalazło się aż 234 osoby. W połowie sezonu skład owej kadry zostanie zweryfikowany, bo chodzi o to, aby znaleźli się w niej zawodnicy szczególnie zdeterminowani i dobrze rokujący.

Michał, urodzony w 2007 roku, znalazł się w kadrze nieolimpijskiej na pozycji 232. Jego KLUB to Yacht Klub Polska Warszawa, trener Tomasz Skawiński, tata chłopaka.

Na koniec ciekawostki. Pod koniec 2021 roku Michał miał pierwszy wywiad w radiu. W lutym zdobył MISTRZOSTWO POLSKI w klasie Ice – OPTIMIST i prowadził w Pucharze Polski MINIBOJERÓW. Ponadto brał udział w regatach, zgrupowaniach i treningach oraz zdobywał patenty – sternika logowego PZŻ, żeglarza jachtowego PZŻ i międzynarodowego oraz sternika motorowego PZMiNW i międzynarodowego.

Zdjęcia pochodzą ze strony LXII LO Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Broni Władysława Andersa w Warszawie.

Kazimierz Dzierżanowski

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…