pultuszczak

Facebook


Ruszają z przetargiem na budowę obwodnicy

2020-12-09 2:59:17

Dobre wieści o na temat wyczekiwanej inwestycji

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka wykonawcy budowy obwodnicy Pułtuska w ciągu DK61 wraz z korektą przebiegu DK57. W poniedziałek, 30 listopada do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej skierowano ogłoszenie o zamówieniu. To oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach.

– Mieszkańcy Pułtuska od lat zabiegają o budowę obwodnicy swojego miasta. Dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic ich dążenia stają się rzeczywistością. Dzięki nowej obwodnicy w Pułtusku zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zmniejszy zanieczyszczenie powietrza – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Pułtusk nareszcie odetchnie od natłoku samochodów, który codziennie przejeżdża przez środek miasta.  Dziś wysłaliśmy do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na wybór wykonawcy, który zaprojektuje, a potem wybuduje 20 kilometrów nowej trasy. Będzie to droga ruchu głównego przyspieszonego z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu. Wyposażona zostanie w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego – wskazał Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

20 kilometrów nowej drogi 

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa blisko 20 km trasy. Złoży się na nią ok. 16,8 km nowego fragmentu drogi w ciągu DK61 omijającego Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 km drogi krajowej nr 57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo.

 

Ruch tranzytowy wyprowadzony z Pułtuska 

Obwodnica o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu na całej długości będzie posiadała parametry ruchu głównego przyspieszonego (GP). Wybudowane zostaną również węzły drogowe Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ oraz Lipa – na rozwidleniu DK61 i DK57. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, obiekty inżynierskie, chodniki, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica wyprowadzi przede wszystkim uciążliwy tranzyt z miasta. Średni dobowy ruch na przejściu przez Pułtusk wynosi ok. 18 tys. pojazdów na dobę.

Program budowy 100 obwodnic 

Obwodnica Pułtuska to jedna z dziewięciu obwodnic w województwie mazowieckim ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W przygotowaniu jest jeszcze osiem obwodnic: Ciechanowa, Łącka, Ostrołęki, Lipska, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia.

W zakresie obwodnicy Ciechanowa przygotowywane są dokumenty do ogłoszenia przetargu na wybór firmy, która wykona dokumentację projektową wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej.

źródło: GDDKiA

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *