pultuszczak

Facebook


Równo 150 lat temu

2018-02-16 12:33:03

30 stycznia 1868 roku, wieczorem, spadł na północny wschód od Pułtuska największy na świecie deszcz meteorytów. Zdarzenia, które towarzyszyły spadkowi, były widoczne w całym kraju

Najpierw ówcześni zobaczyli na niebie ognistą, bardzo jasną kulę, po czym jasność zgasła i dał się słyszeć potężny huk i świst, którym towarzyszyły spadające z góry kamienie.

Dokładnie w 150 lat później w pułtuskiej Akademii Humanistycznej odbyła się jubileuszowa inauguracja tego wydarzenia. Towarzyszył jej wykład dr Jadwigi Białej, a pamiątką spotkania były Medale Fromborskie, wręczone trzem osobom przez rektora AKADEMII Adama Koseskiego, ustanowione siedem lat temu przez pułtuską UCZELNIĘ. Stąd też obecność burmistrz Fromborka Małgorzaty Wrońskiej. Wśród gości inauguracji znalazł się Janusz Kosmowski, poszukiwacz kamiennego deszczu, ba, znalazca największego fragmentu meteorytu od czasów II wojny światowej.

Najobfitszy meteorytowy deszcz spadł w okolicach Rzewnia w powiecie makowskim, gdzie ludzie wciąż poszukują meteorytów. (Polska jest posiadaczką około 700 fragmentów meteorytów).

24 lipca 2011 roku odbyło się w Pułtusku „polowanie” na meteoryty. Zorganizowano je dla potrzeb amerykańskiej TELEWIZJI. Zdarzeniu towarzyszył wystrzał armatni, po którym zastępca burmistrza Zenon Kowalewski wręczył Amerykanom łopatę nieodzowną do poszukiwania meteorytów, a tych poszukiwano oczywiście w Rzewniu. Produkcja filmowa była połączona z najprawdziwszymi poszukiwaniami.

Tyle o wydarzeniu sprzed siedmiu lat, jeśli zaś chodzi o inaugurację 150-lecia spadku meteorytu, w której uczestniczyło ponad 300 osób, to poprowadził ją dyrektor Muzeum Regionalnego Andrzej Popowicz.

Zdjęcie: Ci państwo, Andrzej Grabowski, Józef Łatyfowicz i burmistrz Fromborka zostali obdarowani Medalami Fromborskimi – fotografia ze strony MR

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *