Rowerzyści i piesi ostrożniejsi
2022-11-08 10:20:57
Piesi coraz częściej padają ofiarami wypadków. W piątek, 4 listopada funkcjonariusze Ruchu Drogowego przeprowadzili kolejne działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wzajemna korelacja między pieszymi, rowerzystami i kierowcami, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów, mają ogromny wpływ na wspólne bezpieczeństwo na drogach
W piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili wzmożone działania „Piesi i rowerzyści”. Tego dnia mundurowi skupili swoją uwagę głównie na niechronionych.
Przypominali, jak ważne są elementy odblaskowe, gdyż wpływają na widoczność uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Wszyscy wiedzą, że przepisy mówią o obowiązkowym ich noszeniu poza obszarem zabudowanym w przypadku, gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika. Odblaski to niewielkie elementy mające wielką wagę w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. To dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie.
Funkcjonariusze nie odnotowali tego dnia osób bez odblasków, nie było też żadnych zdarzeń z udziałem pieszych czy rowerzystów.
Pamiętajmy elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania, czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.
Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę za kierownicą czy na drodze. Swoim nieodpowiednim zachowaniem i nie przestrzeganiem przepisów stwarzamy zagrożenie dla pozostałych uczestników. W takich sytuacjach czas reakcji i drogi hamowania jest znacznie krótszy, nie ryzykujmy utratą zdrowia lub życia!
Autor: kom. Milena Kopczyńska